TTK ve MTA'da grev kararı alındı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanlar Kurulu, bugün Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek grev kararını açıkladı.

TTK ve MTA'da grev kararı alındı

AKP’nin yerel seçim nedeniyle uzattığı, seçimden sonra ise yüzde 5+4 zam dayatmasıyla başladığı kamudaki iş sözleşmelerinde somut bir ilerleme sağlanamazken Zonguldak’ta TTK’ya bağlı işyerlerinde çalışan madencilerin üyesi olduğu Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) 25 Ağustos’ta greve çıkacaklarını resmen ilan etti.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanlar Kurulu, bugün Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek grev kararını açıkladı.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, 6 Ağustos 2019 tarihi itibariyle grev kararını alacaklarını, greve çıkma tarihi olan 25 Ağustos tarihine kadar toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlamaya çalışacaklarını, anlaşma olmazsa TTK ve MTA işyerlerinde grev pankartlarını asacakları söyledi.

Madencilerin “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla destek verdiği grev kararına ilişkin konuşmasında Başkan Yeşil şu ifadeleri kullandı:

“Hükümet ile TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu arasında çerçeve anlaşması henüz imzalanmadı. Çerçeve anlaşması imzalanmadığı için bizim sözleşme görüşmelerimiz de sonuçlanmıyor. Yılbaşından bu yana, yani 7 aydır toplamda 200 bin, TÜRK-İŞ’e bağlı 17 sendika üyesi yaklaşık 150 bin işçi sözleşmelerin bitirilmesini bekliyor.

Hükümet, daha önce vermiş olduğu 5+4 teklifini 6+4 olarak revize etti ancak, diğer tekliflerinde değişiklik yapmadı. 3500 TL altında ücret alanlara brüt 60 TL iyileştirme teklif etmişti. Bildiğiniz gibi bizim seyyanen 300 TL teklifimiz var.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı ve Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu başkanımız Ergün Atalay, daha önce ifade ettiği gibi bu teklifleri tartışmaya değer bulmuyor. Biz, Genel Maden-İş olarak Kamu-İş ile diğer maddelerde anlaşma sağladık. Ancak ücret maddeleri çerçeve anlaşmasını bekliyor.”

GREV SÜRECİMİZ DEVAM EDİYOR

Grev kararının uygulanması için 60 günlük yasal sürecimiz devam ettiğini belirten Yeşil, “Bugün, 6 Ağustos 2019 tarihi itibariyle grev kararımızı alacak, Kamu-İş’e, TTK ve MTA işverenine bu kararımızı bildireceğiz. Ancak görüşmelerimiz kesintisiz devam edecek ve 25 Ağustos 2019 tarihine kadar sözleşmemizin masa başında bitirilmesi için çalışacağız. Biz üretmek istediğimizi, ülkemizin ekonomik kalkınması ve milletimizin refahı için çalışmak istediğimizi her fırsatta ifade ettik. Bizi greve mecbur bırakanların ülkemize ve milletimize zarar vereceğini bir kez daha ifade ediyoruz.” dedi.

Kazanılmış haklarından taviz vermeyeceklerini ve yeni kazanımlar için mücadele edeceklerini tekrar ettiklerini belirten Yeşil “Eğer bizi greve mecbur bırakırlarsa 25 Ağustos’ta tüm işyerlerimizde grev pankartlarımızı asacak ve tarihimize yakışır bir grevi bölge halkımızla birlikte hayata geçireceğiz.” ifadelerini kullandı.