Trump'tan 'Taliban' kararı: Barış görüşmelerini durdurdu

ABD Başkanı Donald Trump, Taliban ile devam eden barış görüşmelerini durdurduğunu açıkladı.

Trump'tan 'Taliban' kararı: Barış görüşmelerini durdurdu

ABD Başkanı Donald Trump, Taliban’la devam eden barış görüşmelerini durdurduğunu ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve bazı Taliban liderleri ile Camp David’de bugün yapılması planlanan gizli görüşmelerin iptal edildiğini açıkladı. Trump gerekçe olarak bir ABD askerinin de öldüğü Kabil’deki saldırıyı gösterdi.

Trump, Twitter hesabından, Taliban’la devam eden barış görüşmelerinin askıya alındığını şu sözlerle duyurdu:

“Önemli bazı Taliban liderleri ve Afganistan Cumhurbaşkanı, bu pazar günü ayrı ayrı Camp David’e geleceklerdi. Onlar bu gece ABD’ye geliyorlardı. Fakat maalesef, yanlış bir koz elde etmek amacıyla onlar (Taliban), Kabil’de 11 kişinin ve bizim de büyük bir askerimizin hayatına mal olan saldırıyı üstlendiler. Derhal bu görüşmeyi iptal ettim ve barış görüşmelerini durdurdum.”

Trump, kendi pozisyonunu güçlendirmek için bu tür saldırıların işe yaramayacağını ve Taliban’ın bu saldırıyla avantajını kaybettiğini kaydederek, “Bu çok önemli barış görüşmeleri boyunca eğer bir ateşkeste mutabık olmayıp 12 masum insanı da öldürüyorlarsa, demek ki anlamlı bir anlaşma için müzakere gücüne muhtemelen sahip değiller. Daha kaç on yıllarca savaşmaya istekliler?” dedi.