Trump'tan Çin'deki ABD'li şirketlere 'evinize dönün' uyarısı

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'deki ABD şirketlerine 'evinize dönün' uyarısında bulundu.

Trump'tan Çin'deki ABD'li şirketlere 'evinize dönün' uyarısı

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından Çin’le yaşanan ticari gerginliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD’nin uzun yıllardır Çin üzerinde trilyonlarca dolar kaybettiğini savunan Trump, “Onlar (Çin), yılda milyarlarca dolar değerindeki fikri mülkiyetimizi çaldı ve bunu sürdürmek istiyorlar. Ben buna izin vermeyeceğim!” dedi.

Trump, ABD’nin Çin’e ihtiyaç duymadığını, hatta onlar olmadan daha iyi olacaklarını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“Yıllar yılı devasa miktardaki para Çin tarafından ABD’den kazanıldı ve çalındı, bu durmalı. ‘Bu nedenle, (Çin’deki) büyük Amerikan firmalarımıza, şirketlerini evlerine (ABD’ye) getirmeleri ve ürünlerini artık ABD’de üretmeleri de dahil olmak üzere, bir an önce Çin’e bir alternatif aramaya başlamalarını söyledik.”

Çin’in 75 milyar dolar değerindeki ABD ürününe gümrük vergisini yüzde 5 ya da yüzde 10 oranında artırma adımına da gün içinde yanıt vereceklerini belirten Trump, bunun ABD için büyük bir fırsat olduğunun altını çizdi.

Trump, ayrıca Fed Ex, Amazon, UPS ve ABD Posta Ofisi gibi kuruluşlara da Çin’den ya da başka bir ülkeden “fentanil” isimli ilacı taşımamaları konusunda emir verdiğini ve bu ilacın ABD’de yılda 100 bin kişinin ölümüne yol açtığını belirterek, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in kendisine “ABD’ye fentanil satmayı durduracağını” söylediğini ancak bunu yapmadığını anımsattı.

ABD hükümetinin son 2 buçuk yılda elde ettikleri kazançlarla, Çin’den çok daha büyük olduğunu vurgulayan Trump, bunun böyle sürmesini sağlayacaklarını belirtti.