Trump'tan Çin açıklaması: Anlaşmaya hazır değiliz

ABD Başkanı Donald Trump, ''Çin'le konuşuyoruz ve çok iyi geçiniyoruz, ancak anlaşma yapmaya şu anda hazır değiliz'' açıklamasında bulundu.

Trump'tan Çin açıklaması: Anlaşmaya hazır değiliz

ABD Başkanı Donald Trump, Çin-ABD ilişkilerine dair basın mensuplarına Beyaz Saray’da açıklamalarda bulundu. Çin’le açık bir diyalog yürüttüklerini ifade eden Trump, müzakerelerin planlandığı gibi eylülde yapılıp yapılmayacağını göreceklerini belirtti.

Çin’e getirdikleri ilave gümrük vergilerinin ekonomik karşılığının Amerikan vergi mükellefleri tarafından değil Çin tarafından ödendiğini savunan Trump, Pekin’in kendi parasının değerini baskılayarak, piyasaya çok miktarda para pompaladığını söyledi.

Trump, “Çin’le konuşuyoruz ve çok iyi geçiniyoruz, ancak anlaşma yapmaya şu anda hazır değiliz. Çin bir şeyler yapmak istiyor ama ben henüz yapmaya hazır değilim.” şeklinde konuştu.

HUAWEİ AÇIKLAMASI

Trump ayrıca, ABD’li firmaların Çinli bilişim devi Huawei ile çalışmayacağını belirterek, “Huawei ile iş yapmayacağız, bu konuda gerçekten kararımı verdim.” ifadesini kullandı.

KİM JONG-UN’DAN YENİ MEKTUP

Trump ayrıca Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) lideri Kim Jong-un’dan yeni bir mektup aldığını açıkladı. Kim’in mektubu için “Çok olumlu bir mektuptu.” ifadesini kullanan Trump, “Sanıyorum yeniden bir görüşme yapacağız. 3 sayfalık, baştan sona çok güzel bir mektup gönderdİ” dedi.