Trump, Türkiye Büyükelçisi olarak Satterfield'i aday gösterdi

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın Satterfield'i Türkiye Büyükelçisi olarak atamak istediği bildirildi.

Trump, Türkiye Büyükelçisi olarak Satterfield'i aday gösterdi

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanlığı müsteşarlarından David Satterfield’i Türkiye Büyükelçisi olarak aday gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Yakın Doğu İlişkilerinden sorumlu müsteşar olarak halen görevde olan Satterfield, Senatoda yapılacak oylamadan da onay alırsa Türkiye Büyükelçisi olacak.

Trump yönetimi, ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi John Bass’ın yerine bir atama yapmamıştı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın Satterfield’i Türkiye Büyükelçisi olarak atamak istediği bildirildi.

Satterfield kimdir?

David Satterfield, 1980 yılından beri özellikle Orta Doğu’da birçok farklı görevde bulundu.

Hali hazırda ABD Dışişleri Bakanlığında Yakın Doğu İlişkilerinden sorumlu müsteşar olarak görev yapan Satterfield, Türkiye, Rusya ve İran arasındaki Astana sürecine ABD’nin gözlemcisi olarak katıldı.

Satterfield, eski Başkan Barack Obama döneminde Sina Yarımadası’nda barışı korumakla yükümlü “Çok Uluslu Güç ve Gözlemciler”in genel direktörü olarak görev yaptı. Satterfield, Obama döneminde 2013-2014 yıllarında Mısır’da geçici maslahatgüzar olarak da bulundu.

George W. Bush döneminin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın da Irak’tan sorumlu kıdemli danışmanı olarak görev yapan Satterfield, Lübnan, Suriye, Tunus, Suudi Arabistan Büyükelçiliklerinde de görevlendirildi.

2017’de Trump yönetimi, Türkiye Büyükelçisi John Bass’ı Afganistan Büyükelçisi olarak atamış, Bass’tan sonra Türkiye’ye büyükelçi ataması yapmamıştı.