TPAO ve BOTAŞ Katar’a mı satılacak?

CHP’li Ali Mahir Başarır, AKP’nin “dost” dediği Katar’ın Kıbrıs Rum Yönetimi izni ile ABD’li şirketle doğalgaz ve petrol araması yaptığına, TPAO ve BOTAŞ’ın Katar’a satılacağı iddialarına dikkati çekti.

TPAO ve BOTAŞ Katar’a mı satılacak?

AKP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Katar’ın Güney Kıbrıs ile ABD’li şirketle doğalgaz ve petrol araması yaptığı ve TPAO ile BOTAŞ’ın Katar’a satılacağı iddialarını Meclis’e taşıdı.

Doğu Akdeniz’de açık deniz yerine kıyı şeridinde arama yapılmasına, pozitif sonuç elde edilemediği halde sondaj gemisinin Alanya 1 kuyusunda 40 gün boş bekletilmesine dikkati çekmek için daha önce konuyu Meclis’e taşıdığını anımsatan Başarır, önergesinin “CHP petrol ve doğalgaz aramızı hazmedemiyor, Akdeniz’de kuyular kapatılsın istiyor, Rum ağzı ile konuşuyor” diye çarpıtıldığını belirterek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yeni sorular yöneltti.

Akdeniz’de petrol araması yapılmasına itirazı olmadığını vurgulayan Başarır, “Ancak bu aramaları sadece kıyılarımıza yakın yerlerde değil, bir an önce münhasır ekonomik bölgelerde ve bizim de hakkımız olan 1,4,5,6, ve 7 nolu bloklarda da yapmalıyız” dedi.

Varlık Fonu’na devredilmesiyle birikte TPAO ve BOTAŞ’ın özelleştirileceği, hatta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin izni ile 10. Bölge’de ABD’li Exonmobil şirketi ile ortak arama yapan Katarlılara satılacağı iddialarını gündeme geldiğini anımsatan Ali Mahir Başarır, “Geldiğimiz süreçte TPAO’nun içi boşaltılmış, sondaj ve kuyu tamamlama grupları kaldırılmıştır. ”dedi.

Başarır, Bakan Dönmez’e, “Her fırsatta dostumuz dediğiniz Katarlıların, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi izni ile 10. Bölge’de Güney Kıbrıs Yönetimi ile birlikte Akdeniz’de doğalgaz ve petrol arama çalışmaları yapan Katarlılara, TPAO ve BOTAŞ’ın satılacağı iddiaları doğru mudur?” diye sordu.