TKH'den açıklama: Madem ağaçları bu kadar seviyordunuz

‘11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ adıyla düzenlenen törende konuşma yapan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gezi direnişine ve Gezi Parkı’na sahip çıkanlara laf etmesi üzerine Türkiye Komünist Hareketi (TKH) bir açıklama yayımladı.

TKH'den açıklama: Madem ağaçları bu kadar seviyordunuz

‘11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ adıyla düzenlenen törende konuşma yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ““Geçmişte birileri ağaç bahanesiyle şehirlerimizi talan etmeye kalkmıştı. Haftalarca sokakları ateşe vermişlerdi. Biz işte burada ağaçlandırma yapıyoruz. Peki nerede o ağaç diye ortalığı karıştıranlar.” diyerek Gezi direnişine ve Gezi Parkı’na sahip çıkanlara laf etmesi üzerine Türkiye Komünist Hareketi (TKH) bir açıklama yayımladı.

“Madem ağaçları bu kadar seviyordunuz…” başlıklı açıklamada, “Madem ağaçları bu kadar seviyordunuz, binadan geçilmeyen Taksim’deki Gezi Parkı’nın ağaçlarını niye kesmek istediniz?” denildi.

AKP’nin verdiği inşaat izinleri ve ihalelerle müteahhitler tarafından kentlerimizin talan edilmesi ve rant vurgusu yapılan açıklamada “21 Mart Orman Haftası olmasına ve hatta Kasım ayında dikilen fidanların mevsimsel olarak tutmama riski bulunmasına rağmen Erdoğan tarafından ilan edilen ağaç dikimi bir kez daha siyasi şova dönüştürülmüştür.” ifadelerine yer verildi.

Tkh açıklamasının tamamı şöyle:

Cumhurbaşkanlığı tarafından ilan edilen “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” adıyla düzenlenen törende konuşan Tayyip Erdoğan, “Geçmişte birileri ağaç bahanesiyle şehirlerimizi talan etmeye kalkmıştı. Haftalarca sokakları ateşe vermişlerdi. Biz işte burada ağaçlandırma yapıyoruz. Peki nerede o ağaç diye ortalığı karıştıranlar.” diyerek bir kez daha Gezi direnişine ve Gezi Parkı’na sahip çıkanlara laf etti.

21 Mart Orman Haftası olmasına ve hatta Kasım ayında dikilen fidanların mevsimsel olarak tutmama riski bulunmasına rağmen Erdoğan tarafından ilan edilen ağaç dikimi bir kez daha siyasi şova dönüştürülmüştür.

Madem ağaçları bu kadar seviyordunuz, binadan geçilmeyen Taksim’deki Gezi Parkı’nın ağaçlarını niye kesmek istediniz?

Kimse ağaç bahanesiyle şehirleri talan etmemiştir. Tersine, kentlerimiz rant için bizzat AKP’nin verdiği inşaat izinleri ve ihalelerle müteahhitler tarafından talan edilmiştir.

Sokaklar haftalarca ateşe verilmemiştir. Gezi direnişi Taksim’de ve tüm Türkiye’nin meydanlarında en fazla 2 hafta sürmüş olup, gösteriler Türkiye tarihinin en barışçıl gösterileridir. Taksim Meydanı, tarihinin en güvenli, asayiş sorunlarından uzak günlerini geçirmiş ancak buna karşı halka saldıran, ateş açan ve sokakları gaz bombalarına boğan bizzat polis güçleri olmuştur.

Türkiye Komünist Hareketi

Merkez Komite