TKH'den açıklama: İnşaat işçisi patronların kölesi değildir!

TKH açıklamasında  "İnşaat işçisi patronların kölesi değildir! Patronlar savcı, polisler de patronların emir kulu değildir!" denildi.

TKH'den açıklama: İnşaat işçisi patronların kölesi değildir!

Ankara’nın Etimesgut ilçesinde Elya Yapı’nın Elya Center şantiyesinde çalışan ve aylardır ücretleri ödenmeyen 30 inşaat işçisi, alacaklarını istedikleri patron tarafından gözaltına aldırılmışlardı. Sürece ilişkin Türkiye Komünist Hareketi (TKH) bir açıklama yayımladı.

“İnşaat işçisi patronların kölesi değildir! Patronlar savcı, polisler de patronların emir kulu değildir!” başlıklı açıklamada, “İnşaat işçisi kimsenin kölesi değildir. İnşaat işçisi alınteriyle kazandığı hakkını talep etmektedir!” denildi.

“İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) üyesi işçilere yönelik patron tarafından yaptırılan gözaltı işlemi büyük bir hukuksuzluktur. Bu hukuksuzluğa ortak olan ilgili Emniyet birimleri de en az patron kadar sorumludur!” vurgusu yapılan açıklamada “Patronların kendilerini savcıların yerine koyduğu, Emniyet birimlerinin patronların emirleriyle haraket ettiği bu olay kabul edilemez!” denildi.

TKH açıklamasının tamamı şöyle:

Ankara’nın Etimesgut ilçesinde Elya Yapı’nın Elya Center şantiyesinde çalışan ve aylardır maaş alamayan 30 inşaat işçisi, alacaklarını istemiş, bu haklı talebe karşın patron tarafından polise tesilm edilerek gözaltına aldırılmıştır.

Ücretlerin ödeneceği sözünü veren patron, servisle şantiyeden işçilerin kalacağı yere değil doğrudan polis karakoluna götürülerek, gözaltına alınmalarını sağlamıştır.

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) üyesi işçilere yönelik patron tarafından yaptırılan gözaltı işlemi büyük bir hukuksuzluktur. Bu hukuksuzluğa ortak olan ilgili Emniyet birimleri de en az patron kadar sorumludur!

İnşaat işçisi kimsenin kölesi değildir. İnşaat işçisi alınteriyle kazandığı hakkını talep etmektedir!

Asıl işçinin hakkını vermeyenler suçludur!

Patronların kendilerini savcıların yerine koyduğu, Emniyet birimlerinin patronların emirleriyle haraket ettiği bu olay kabul edilemez!

Türkiye Komünist Hareketi, başta İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası olmak üzere bütün inşaat işçilerinin yanındadır.

İnşaat işçisi köle değildir!

Türkiye Komünist Hareketi

Merkez Komite