TKH Gençliği: Yurt zamları geri alınsın!

2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasına haftalar kala yurt ücretlerine gelen yüzde 20'lik zama TKH Gençliği'nden tepki geldi.

TKH Gençliği: Yurt zamları geri alınsın!

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Gençliği, KYK yurtlarına yaklaşık yüzde 20 oranında zam yapılmasına yazılı bir açıklama yaparak ile tepki gösterdi.

“Yurt zamları geri alınmalıdır!” başlıklı açıklamada “Ülkemizin içinden geçtiği süreçte ekonomik kriz kendini hissettirirken, sermaye sınıfının ve AKP’nin krizin faturasını ise emekçilere kesme yaklaşımı her geçen gün yapılan zamlarda görülmektedir.” denilirken KYK yurtlarına yapılan zammın sermaye düzeninin acizliğini ortaya koyduğu belirtildi.

TKH Gençliği açıklamasının tamamı şöyle:

“Sermaye düzeni ve gerici AKP iktidarı eliyle gençliğin barınma, ulaşım, eğitim ihtiyaçları bir bir piyasaya açılıyor. Üniversiteye kayıtların yapıldığı, öğrencilerin yurt arayışı içerisinde olduğu bir dönemde KYK yurtlarına yapılan yüzde 20 oranındaki zam sermaye sınıfının fırsatçılığını gözler önüne sermiştir.

Her fırsatta gençliği “beleşçilikle” suçlayanlar, öğrencilerin eğitim hayatını devam ettirmek için parasını ucu ucuna hesaplayarak geçindiğini bilmelidir. Emekçi halk ve onların çocukları, patronlar ve para babaları gibi bolluk ve lüks içerisinde yaşamamaktadır.

AKP iktidarı, kindar ve dindar nesil projesiyle uyumlu olarak, tarikat ve cemaat yurtlarını yıllarca beslemiştir. Emekçi halkın çocukları, devlet yurtlarının kontenjan azlığı ve özel yurtların yüksek fiyatlarından dolayı gerici tarikatların yurtlarında kalmaya mecbur bırakılmaktadır. KYK yurtlarına yapılan yüzde 20 oranındaki zam, bu açıdan gerici örgütlenmelere mahkumiyeti arttıracaktır.

Ülkemizin içinden geçtiği süreçte ekonomik kriz kendini hissettirirken, sermaye sınıfının ve AKP’nin krizin faturasını ise emekçilere kesme yaklaşımı her geçen gün yapılan zamlarda görülmektedir. KYK yurtlarına yapılan zam ise, sermaye düzeninin acizliğini ortaya koymuştur.

Öğrencilerin cebindeki son kuruşu dahi almayı düşünen kapitalizme karşı, insanı merkeze alan, eğitimin, ulaşımın, barınmanın ücretsiz olduğu sosyalizmin olduğu bilinmelidir. Üniversite gençliği, geleceksizlik, yoksulluk, gericilik, niteliksiz eğitim yaratan sermaye düzenini görmeli ve sosyalizm mücadelesini yükseltmelidir.”

TKH Gençliği

21.08.2019