TKH Gençliği: Fırsatçılar İş Başında!

İstanbul Üniversitesi SKS, 02.01.2020 tarihinden itibaren yemekhanelerde kahvaltı verilmeyeceğini, öğle yemeğinden birinci öğretim öğrencilerinin indirimli faydalanabileceğini, akşam yemeğinden de ikinci öğretim öğrencilerinin indirimli faydalanabileceğini duyurdu. Türkiye Komünist Hareketi Gençliği uygulamaya tepki gösteren bir açıklama yayınladı: "Eğitim kamusaldır dolayısıyla tamamen ücretsiz olmalıdır. Öğrencilerin, öğrencilik hayatı boyunca yemekhanelerden ücretsiz faydalanabilmesi, eğitimin tamamen ücretsiz olması bizlerin en temel talepleridir."

TKH Gençliği: Fırsatçılar İş Başında!

Türkiye Komünist Hareketi Gençliği İstanbul Üniversitesi SKS tarafından duyurulan yemekhanede başlayacak uygulamalara dair ”Fırsatçılar İş Başında!” başlıklı bir basın açıklaması yayınlandı.

TKH Gençliği tarafından yapılan açıklamada, “Ekonomik krizin faturası, gençliğe kesilmek istenmektedir.” ifadelerine yer verilen açıklamada şöyle denildi: “Eğitim kamusaldır dolayısıyla tamamen ücretsiz olmalıdır. Öğrencilerin, öğrencilik hayatı boyunca yemekhanelerden ücretsiz faydalanabilmesi, eğitimin tamamen ücretsiz olması bizlerin en temel talepleridir.”

Türkiye Komünist Hareketi Gençliği tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde;

“EKONOMİK KRİZİN FATURASI GENÇLİĞE KESİLMEK İSTENİYOR!

İstanbul Üniversitesi SKS, bugün yaptığı açıklamada 02.01.2020 tarihinden itibaren yemekhanelerde kahvaltı verilmeyeceğini, öğle yemeğinden birinci öğretim öğrencilerinin indirimli faydalanabileceğini, akşam yemeğinden de ikinci öğretim öğrencilerinin indirimli faydalanabileceğini duyurdu.

Soruyoruz, hangi öğrenci öğle yemeğini indirimli yedikten sonra, akşam yemeğine tam ücret verebilecek durumdadır?

Kredilere, burslara yapılan zamlar bu ücretleri karşılamıyorken üniversite öğrencisi yemekhanenin bu fiyatlandırmasını nasıl karşılayacak?

Bizler biliyoruz ki İstanbul Üniversitesi’nde yürürlüğe girecek olan bu program sadece İstanbul Üniversitesi yönetimiyle alakalı değildir! Bugün İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, özel işletmelere ve kantinlere yapılan zamlarla aynı şeydir.

Ekonomik krizin faturası, gençliğe kesilmek istenmektedir.

Bugün üniversitelere yönelik yapılan her türlü kazanımın, yemekhane fiyat ve imkanlarından kantin fiyatlandırmasına kadar, geri alınmaya çalışılması, üniversite öğrencisini öğrenci olarak değil, müşteri olarak gören zihniyetin ürünüdür.

Geldiğimiz nokta, üniversiteleri bilim yuvası olmaktan çıkartıp, öğrenciyi müşteri, akademiyi ve üniversite kurumunu da bunun aracısı olarak görme durumudur. Üniversite öğrencisine müşteri gözüyle bakanlar burslarla, kredilerle, bir yandan okuyup bir yandan çalışan öğrencileri görmezden geliyorlar. Sanıyorlar ki her üniversite öğrencisi onlar gibi zengin, onlar gibi müsrif.

Eğitim kamusaldır dolayısıyla tamamen ücretsiz olmalıdır. Öğrencilerin, öğrencilik hayatı boyunca yemekhanelerden ücretsiz faydalanabilmesi, eğitimin tamamen ücretsiz olması bizlerin en temel talepleridir.

Bu düzen ise fırsatçıdır!

Ara tatili fırsat bilerek hayata geçirilmeye çalışılan bu uygulama, üniversiteyi değil, ticari bir işletmeyi andırmaktadır.

Üniversite öğrencileri olarak, parasız ve eşit bir eğitim mücadelesini daha da yükselteceğimizi ilan ediyoruz.

Yemekhanede vurgun sistemi derhal son bulmalıdır!

İstanbul Üniversitesi TKH Gençliği”