TKH: AKP’nin nasıl bir parti olduğu dün olduğu gibi bugün de bir kez daha gözler önüne serilmiştir

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir bakanın yasa dışı uygulamaları bulunduğu yönünde haberler aldığını söylemesinin ardından CHP'li Özgür Özel, o ismin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olduğunu söyledi. Bu haberler üzerine Türkiye Komünist Hareketi(TKH) resmi sitesinden ''Dışişleri Bakanı derhal açıklama yapmalıdır!'' vurgulu bir açıklama yaptı.

TKH: AKP’nin nasıl bir parti olduğu dün olduğu gibi bugün de bir kez daha gözler önüne serilmiştir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’de yaptığı grup toplantısında bir bakanın yasa dışı uygulamaları bulunduğu yönünde haberler aldığını söylemesinin ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, o ismin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olduğunu söyledi.

Bu haberler üzerine Türkiye Komünist Hareketi(TKH) resmi sitesinden ”Dışişleri Bakanı derhal açıklama yapmalıdır!” vurgulu bir açıklama yaptı. Açıklamada “Başka bir devlet adına ve para karşılığı lobi faaliyeti yürütenlerin Dışişleri Bakanlığı koltuğunda oturması kabul edilemez. AKP’nin nasıl bir parti olduğu dün olduğu gibi bugün de bir kez daha gözler önüne serilmiştir.” denirken Bakan Çavuşoğlu’na istifa çağrısı yapıldı. TKH tarafından yapılan açıklamanın tamamı ise şöyle:

“Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı koltuğunda oturan ve ülkemizi temsil eden Mevlüt Çavuşoğlu hakkında bugün basına yansıyan iddialar büyük bir skandal ve ülkemiz adına büyük bir utançtır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Başkan olarak görev yaptığı dönemde Ukrayna hükümeti adına para karşılığında lobi faaliyetinde bulunduğu öne sürülmektedir.

Başka bir devlet adına ve para karşılığı lobi faaliyeti yürütenlerin Dışişleri Bakanlığı koltuğunda oturması kabul edilemez. AKP’nin nasıl bir parti olduğu dün olduğu gibi bugün de bir kez daha gözler önüne serilmiştir.

Rüşvet almakla ihtam edilen ve bu yüzden Bakanlıktan istifa eden Egemen Bağış’ın Prag’a, kardeşinin FETÖ davasından yargılandığı Şaban Dişli’nin Lahey’e, hiçbir diplomatik vasfı olmayan, daha önce vatandaşlıktan çıkarılan ve  ABD vatandaşı olduğu bilinen Merve Kavakçı’nın Malezya’ya,  AKP eski milletvekili Murat Mercan’ın Tokyo’ya, AKP eski milletvekili Abdülkadir Emin Önen Pekin’e, AKP eski milletvekili Tülin Erkal Kara’nın Üsküp’e, AKP eski milletvekili Zekeriya Akçam’ın Cakarta’ya, Erdoğan’ın eski danışmanı Lütfullah Göktaş’ın Vatikan’a ve Aile ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın kız kardeşi Ayşe Sayan’ın Kuveyt’e büyükelçi olarak atandığı bir Dışişleri Bakanlığı gerçeği karşısında bakanlık koltuğunda oturan Mevlüt Çavuşoğlu hakkında iddialar bizleri şaşırtmamıştır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu iddialar karşısında açıklama yapmalı ve görevini bırakmalıdır.

Ülkenin bütün kurumlarını kendi yandaşlarıyla dolduran AKP iktidarının üzerine giydiği elbise tel tel dökülmektedir. Liyakat yerine yandaşlık AKP’nin temel karakteridir.

Ülkemiz AKP’ye layık değildir!

Türkiye Komünist Hareketi

Merkez Komitesi ”