THY'den 'çatlak' açıklaması: Bir uçak hangara çekildi

Türk Hava Yolları (THY) ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) düzenlemeleri çerçevesinde 20'ye yakın yolcu uçağının kanat ve gövde birleşim yerlerinin kontrol edildiği, uçaklardan bir tanesinin bakıma alındığını açıkladı.

THY'den 'çatlak' açıklaması: Bir uçak hangara çekildi

Türk Hava Yolları (THY) ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) düzenlemeleri çerçevesinde 20’ye yakın yolcu uçağının kanat ve gövde birleşim yerlerinin kontrol edildiği, uçaklardan bir tanesinin bakıma alındığını açıkladı.

Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, diğer uçaklarda uçuşa elverişlilik direktifi doğrultusunda teknik müdahale gerektirecek bir soruna rastlanmadığı ifade edildi.

THY tarafından KAP’da gönderilen açıklama şu şekilde:

“Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından, Boeing 737NG serisi uçaklar için 3 Ekim 2019 tarihinde belirli konma sayısına ulaşanlarının, kanat ve gövde birleşim bölgelerinin periyodik kontrolüne ilişkin esaslar tanımlanmıştır. Direktif kapsamına giren yaklaşık 20 adet uçağımızın teknik incelemeleri tamamlanmıştır. Gerçekleştirilen kontroller neticesinde belirtilen konma sayısına ulaşmış olan uçaklarımızdan sadece bir tanesi bakıma alınmıştır. Bakıma alınan uçağımız dışında hiçbir uçağımızda uçuşa elverişlilik direktifi doğrultusunda teknik müdahale gerektirecek bir duruma rastlanmamıştır. Konuyla ilgili gelişmeler Boeing firması ile haftalık olarak yapılan toplantılar ve FAA tarafından yayınlanan bildirimler üzerinden takip edilmektedir. Ortaklığımız uçuş güvenliğini her zaman birinci öncelikte tutan ve tutmaya devam edecek olan bir yaklaşımla ilgili üreticiler ve havacılık otoriteleri ile koordineli çalışmaya devam etmektedir.”