TGS savcıları göreve çağırdı: Demirören Holding anayasayı çiğniyor

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Demirören Medya'daki gazeteci kıyımına karşı savcıları göreve çağırdı.

TGS savcıları göreve çağırdı: Demirören Holding anayasayı çiğniyor

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Demirören Medya bünyesindeki Hürriyet’te çalışan çok sayıda basın emekçisinin hukuksuz şekilde işten çıkarılmasına ilişkin açıklama yaptı.

TGS açıklamasında, yapılan işten çıkarmaların gerekçesinin “ekonomik” olmaktan öte tasfiye operasyonu olduğunun netlik kazandığı belirtildi. Açıklamada, “Kanser tedavisi gören, doğum izninde olan Hürriyet emekçilerini işten atacak kadar pervasızlaşan bu yönetim, anayasayı çiğnemektedir. Örgütlenme özgürlüğü anayasal bir haktır. Demirören Holding suç işlemektedir.” denildi.

TGS açıklaması şöyle:

“Demirören Holding yönetimi 30 ve 31 Ekim tarihlerinde Hürriyet’teki üyelerimizden 43’ünü -gerekçe göstermeksizin- işten attı.

Görevlerine son verilen arkadaşlarımızla yaptığımız toplantılar sonucu, bunun ekonomik gerekçelerle alınan bir karardan ziyade, Hürriyet çalışanlarına yönelik bir tasfiye süreci ve sindirme operasyonu olduğu netlik kazandı.

Savcıları göreve çağırıyoruz: Kanser tedavisi gören, doğum izninde olan Hürriyet emekçilerini işten atacak kadar pervasızlaşan bu yönetim, anayasayı çiğnemektedir. Örgütlenme özgürlüğü anayasal bir haktır. Demirören Holding suç işlemektedir.

Üyelerimizin hakkını hem sokakta hem mahkeme salonlarında, hem de uluslararası alanda sonuna kadar savunacağız. Çalışanın hakkına saygı göstermeyi patronlara öğreteceğiz.”