TFF'den usulsüz atama açıklaması: 'Mesleki deneyim' şartına takla attırdı

TFF, "Mesleki tecrübe fakülteyi bitirince başlar" açıklamasıyla Yargıtay Başkanı Cirit ve AKP'li Eker'in oğullarının atamasına ilişkin usulsüzlüğü 'ak'ladı.

TFF'den usulsüz atama açıklaması: 'Mesleki deneyim' şartına takla attırdı

Türkiye Futbol Federasyonu, “usulsüz atama” iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in oğlu ile AKP’li Mehdi Eker’in oğlunun “5 yıllık mesleki tecrübeye sahip hukukçu” olma şartını taşımamalarına rağmen atamalarının yapılmasına ilişkin, “Mesleki tecrübe fakülteyi bitirince başlar” dedi.

TFF’de Nihat Özdemir’in TFF Başkanı seçilmesinin ardından hukuk kurulu üyeliklerine atanan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in oğlu ile AKP’li Mehdi Eker’in oğlunun “5 yıllık mesleki tecrübeye sahip hukukçu” olma şartını taşımadıklarının ortaya çıkmasının ardından, konuyla ilgili garip bir savunma yapıldı.

TFF açıklamasında, “mesleki tecrübenin hukuk fakültesinden mezuniyet ile başladığını”, baro kaydı ile başlamayacağı savundu. Bu nedenle Cirit ve Eker’in oğullarının “5 yıllık hukukçu olma” şartını taşıdıkları savunuldu. Açıklamaya göre, mesleki tecrübe, ilgili meslek yapılmasa da fakülte mezuniyeti ile başlıyor. TFF’nin açıklamasına göre, mesleğini hiç yapmamış fakülte mezunları da “deneyim” sahibi sayılıyor.

Yargıtay Başkanı Cirit’in oğlu Muhammed Enes Cirit ile AKP’li Eker’in oğlu Yasin Eker’in, 5 yıllık mesleki deneyim şartını taşımadıkları halde TFF hukuk kurullarına atandığı iddiaları, bu yeni ‘deneyim’ tanımı ile savunulmuş oldu.

Amatör Futbol Disiplin Kurulu’na atanan Cirit’in oğlunun baroya kayıt yaptırdığı tarihe göre henüz 2,5 yıllık hukukçu olduğu, henüz avukatlıkta 4 yılı dolmayan Eker’in oğlunun da buna rağmen Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’na atandığı ortaya çıkmıştı.

TFF’den yapılan açıklama şöyle:

“Bazı internet sitelerinde TFF hukuk kurullarında görev alan bazı üyelerimizin, bu kurulların talimatlarında belirtilen ‘5 yıllık mesleki tecrübeye sahip hukukçu’ olmak kriterini sağlamadığı çünkü baro kayıtlarında henüz 5 yılı doldurmadığı iddia edilmiştir. Mesleki tecrübe, baro kaydı ile değil, hukuk fakültesinden mezuniyet ile başladığından, bir diğer deyişle talimatlar 5 yıllık mesleki tecrübeye sahip avukat değil, hukukçu aradığından, söz konusu üyelerimizin bu kurullara atanmasında talimatlarımıza aykırı herhangi bir husus yoktur”

TFF’nin savunduğu “mesleki deneyim koşulunun” diğer meslek dallarında da geçerli olup olmayacağı merak konusu.