TBMM Başkanı Şentop'tan 'tezkere' değerlendirmesi

Şentop, AKP, CHP, MHP ve 'İyi Parti'li vekillerin oyları ile uzatılan tezkereye dair, "Parlamentoda bir parti grubu hariç, büyük bir çoğunlukla tezkerenin geçmiş olması, Türkiye'nin temel meselelerde, milli meselelerde ittifak edebileceğini göstermesi bakımından önemli" değerlendirmesini yaptı.

TBMM Başkanı Şentop'tan'tezkere' değerlendirmesi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda tezkerenin 1 yıl daha uzatılmasını değerlendirdi. Şentop, AKP, CHP, MHP ve ‘İyi Parti’li vekillerin oyları ile uzatılan tezkereye dair, “Parlamentoda bir parti grubu hariç, büyük bir çoğunlukla tezkerenin geçmiş olması, Türkiye’nin temel meselelerde, milli meselelerde ittifak edebileceğini göstermesi bakımından önemli” değerlendirmesini yaptı.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Şentop, “Belli bir süreyle veriyordu parlamentomuz. Sonra süresi dolmak üzereydi, bu bakımdan uzatma kararı alındı. Bunu önemli kılan biraz gündemle kesişmesi oldu. Parlamentoda bir parti grubu hariç, büyük bir çoğunlukla tezkerenin geçmiş olması, Türkiye’nin temel meselelerde, milli meselelerde ittifak edebileceğini göstermesi bakımından önemli. Hayırlı olsun diyorum” diye konuştu.

Şentop, ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye yönelik tehditlerine dair ise, “ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye yönelik sözlerinin tamamına baktığınızda ne söylemek istediğini anlayamıyorsunuz. Çünkü her Tweet’te daha farklı yorum, değerlendirme var. Bir tanesinde Türkiye’yi bir nevi tehdit eden bir ifade, bir yaklaşım vardı. Ben bunun iç politikayla alakalı olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin bu tür tehditlere pabuç bırakmayacağını onlar da gördüler. En azından Suriye’deki Fırat’ın doğusuyla ilgili gelişmeleri şöyle biraz geriye dönüp bakarsak, Türkiye’nin bu konuda ne kadar ciddi olduğunu ve nasıl bir neticeye geldiğimizi görmüş oluruz. Bu tür sözlerin ABD iç politikasıyla alakalı olduğunu düşünüyoruz. Türkiye olarak böyle bir tehdidin bir kıymet ifade etmediğini, Türkiye’yi kimsenin tehdit edemeyeceğini ifade etmek istiyorum.” yorumunu yaptı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: ABD iç politikasıyla alakalı
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye yönelik sözlerine ilişkin, “Bu tür sözlerin ABD iç politikasıyla alakalı olduğunu düşünüyoruz.” dedi.
08.10.2019 21:10
TBMM Başkanı Mustafa Şentop: ABD iç politikasıyla alakalı
ABD Başkanı Trump Türkiye’ye sosyal medya hesabı Twitter’den yaptırım tehdidinde bulunmuş, “Daha önce güçlü bir şekilde ifade ettim, şimdi bir kez daha yinelemek için söylüyorum; Türkiye, benim derin ve eşsiz anlayışıma göre, sınırların dışında olduğunu düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye’nin ekonomisini mahvederim ve yok ederim (Bunu daha önce yaptım).” ifadelerini kullanmıştı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da Trump’ın sözlerine yönelik “Bu tür sözlerin ABD iç politikasıyla alakalı olduğunu düşünüyoruz. Türkiye olarak böyle bir tehdidin bir kıymet ifade etmediğini, Türkiye’yi kimsenin tehdit edemeyeceğini ifade etmek istiyorum.” dedi.