TBMM Başkanı Şentop'a 'FETÖ'cü' diyen vekile ceza verildi

'İyi Parti' İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu'na, Meclis Başkanı Şentop'a "FETÖ'cü" dediği için iki birleşim çıkarma cezası verildi. Şentop ise kendisinin 1985'den beri 'FETÖ'ye karşı mücadele ettiğini öne sürdü.

TBMM Başkanı Şentop'a 'FETÖ'cü' diyen vekile ceza verildi

TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a “FETÖ’cü” diyen ‘İyi Parti’ İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu’na, ‘hakaret fiili’ işlediği gerekçesiyle Genel Kuruldan iki birleşim çıkarma cezası verildi.

Hayrettin Nuhoğlu, TBMM Genel Kurulunda, HDP Grubu’nun, Kürtçe’nin korunması ile ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi üzerinde söz aldı.

Nuhoğlu, HDP’nin bu önerisini “yersiz ve mesnetsiz bulduklarını, Türkiye’nin resmi ve ana dilinin Türkçe olduğunu” söyledi. Bir Trabzonlu olduğunu belirten Nuhoğlu, “Esenler Belediye Başkanı’nın Trabzonlularla ilgili söylediklerini kınıyor ve kendisini derhal özür dilemeye davet ediyorum. Cahil bir FETÖ’cüye benziyor. Bu densize ders verilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine AKP’li milletvekilleri Nuhoğlu’na tepki gösterdi. AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Bir terör örgütüyle ilişkilendirerek böyle bir açıklama yapmasını kınıyorum.” dedi.

CHP’Lİ GÖK ŞENTOP’U SAVUNDU

Zengin’in bu sözlerine karşılık Nuhoğlu, oturduğu yerden, “Meclis Başkanı da FETÖ’cü. ‘Fetullah Gülen’in vaazlarıyla büyüdüm dizinin dibinde.’ diyor.” diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Levent Gök, Nuhoğlu’nun bu sözlerinin kabul edilemez olduğuna işaret ederek, “Sayın Nuhoğlu, hiçbirimizin tasvip etmediği bir cümleyi kullandı. Sayın Meclis Başkanımızın bu denli bir tartışmaya dahil edilmesini uygun görmem” diye konuştu. Gök, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın, grubu adına bu konuda bir açıklama yapmasını istedi.

PARTİSİ DE DESTEK OLMADI

Lütfü Türkkan da  “FETÖ tartışmalarının içerisine Meclis başkanlarının dahil edilmesini doğru bulmam. Sadece Mustafa Şentop beyfendi için değil diğer Meclis Başkanları için de aynı şey söz konusu. Kendisinin FETÖ’cülükle itham edilmesi doğru değil.” ifadesini kullandı.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in, Nuhoğlu’nun ifadeleri nedeniyle cezalandırılması talebine karşılık Gök, Türkkan’ın açıklamalarının Nuhoğlu’nun sözlerini doğru bulmadığını ortaya koyduğunu ifade ederek, “Sayın Türkkan grubu adına bunu yapmıştır. Geri alınan söze ilişkin bir yaptırım yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

1985’DEN BERİ MÜCADELE EDİYORMUŞ!

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, daha sonra Genel Kurula gelerek kürsüden Nuhoğlu’nun ifadelerine cevap verdi.

‘FETÖ’ ile irtibatlı ve iltisaklı olmanın suç niteliği taşıdığını anımsatan Şentop, Nuhoğlu’nun kendisini bir suçla itham ettiğini, bu bakımdan sözlerinin disiplin hükümleri açısından da değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Şentop, Nuhoğlu’na verdiği yanıtta, “Böyle bir iddiayı, ithamı bütünüyle ithamı reddediyorum. Şunu gayet rahatlıkla söyleyebilirim, gerek siyasette, gerek milletvekilliklerimde FETÖ ile itham edilebilecekler arasında en sonda yer alacak bir arkadaşınızım. Bunu bütün hayatım boyunca da ifade edebilirim. Bu yapılanmayla daha 1985 yılında ilk defa karşılaşmış ve mücadele etmeye başlamış bir arkadaşınızım.” dedi.

CEZA TEKLİFİ DE GÖK’TEN

Şentop’un konuşmasının ardından TBMM Başkanvekili CHP’li Levent Gök, tutanakları incelemek üzere birleşime ara verdi. CHP’li Gök aranın ardından TBMM Başkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle, içtüzük uyarınca Meclis’ten 2 birleşim geçici çıkarma cezası verilmesini teklif etti. Nuhoğlu savunma yapmazken, oylama sonucu Nuhoğlu’na geçici çıkarma cezası kabul edildi.