‘Taleplerimiz yerine getirilmezse yarın İstanbul Boğazı’nı kapatacağız’

İstanbul'da alıkonulan yük gemisinin kaptanı Bahman Bagirov, Rusya'dan olan mürettebatın değiştirilmemesi ve maaş borçlarının ödenmemesi halinde yarın Boğaz’ı kapatacağını söyledi.

‘Taleplerimiz yerine getirilmezse yarın İstanbul Boğazı’nı kapatacağız’

Rusya’nın Rostovna-Donu kentinden İstanbul’a tamirat için gelen Streamline gemisi, Haziran 2018’de armatörünün borcu nedeniyle mürettebatıyla birlikte tutuklanmıştı. Geminin mürettebatı o tarihten bu yana evlerine dönemiyor ve maaşlarını alamıyor.

‘ARTIK UÇ TEDBİRLERE BAŞVURMAK ZORUNDAYIZ’

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan geminin kaptanı Bahman Bagirov, “Mürettebat 10 aydan fazladır gemide. Ailelerimizden uzakta, sanki hapiste gibiyiz. Sabrımız sınırda ve artık uç tedbirlere başvurmak zorundayız. Yasal taleplerimiz yarına kadar kabul edilmezse, gerekli yerlere bildirerek Boğaz’ı kapatacağız” dedi.

Ekim ayında Akça Shipping’in sahibi Cezmi Akça, eski gemi operatörü tarafından imzalanan sahte bir kira sözleşmesi ve geminin tutuklanmasına neden olan borçla bağlantılı olarak süren davanın bitmesini beklediklerini ve bir ay içinde mürettebata olan borçlarını ödeyeceklerini söylemişti. Ancak, mürettebata herhangi bir ödeme yapılmadı