İstanbul'da 1 Mayıs Bakırköy'de kutlanacak

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı için yapılan başvuru İstanbul Valiliği tarafından reddedildi. Bu sene 1 Mayıs Bakırköy'de kutlanacak.

İstanbul'da 1 Mayıs Bakırköy'de kutlanacak

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB), 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Taksim’de kutlamak için yaptıkları başvuru reddedildi.

Geçtiğimiz günlerde valilik yetkilileriyle görüşen heyete, sözlü olarak Taksim Meydanı’nın kutlamaya açılmayacağı aktarıldığı belirtildi.

DİSK AÇIKLADI: 1 MAYIS BAKIRKÖY’DE

DİSK Başkanlar Kurulu kararı sonrasında İstanbul’da 1 Mayıs’ın Bakırköy meydanında kutlanacağı açıklandı. Bakırköy’de toplanmalar saat 12.00, yürüyüş ise 13.00’da başlayacak.

1 Mayıs’a ilişkin alınan karar ise şöyle duyuruldu:

“Başta kıdem tazminatı olmak üzere işçi sınıfının haklarının tehdit altında olduğu bir dönemde 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü’nün işçilerin ve toplumun geniş kesimlerinin hak gasplarına, taşeron düzeni başta olmak üzere güvencesizliğe işsizliğe, iş cinayetlerine ve antidemokratik düzene hayır diyecekleri bir gün olarak örgütlenmesi gerektiğine işaret eden DİSK Başkanlar Kurulu, bu dönemde Türkiye çapında olabildiğince yaygın, kitlesel ve coşkulu 1 Mayıs kutlamaları örgütlemenin tarihsel önemine işaret eder.”

Bildirgede, emek ve meslek örgütleri ile 1 Mayıs kutlamalarına katılan bileşenler başta olmak en geniş kesimlerin, tüm demokrasi güçlerinin 1 Mayıs meydanlarında buluşması için çaba gösterileceği belirtildi.