Suudi Arabistan'a 500 ABD askeri daha geliyor

Amerika Birleşik Devletleri, İran'la bölgedeki gerginlikler artarken Suudi Arabistan'a 500 asker daha göndermeye hazırlanıyor.

Suudi Arabistan'a 500 ABD askeri daha geliyor

Amerika Birleşik Devletleri, İran’la bölgedeki gerginlikler artarken Suudi Arabistan’a 500 asker daha göndermeye hazırlanıyor.

CNN’in iki savunma kaynağına dayandırdığı haberine göre Riyad yakınlarında Prens Sultan Hava Üssüne konuşlandırılmak üzere 500 asker gönderilecek. Kaynaklar, üsteki kalkış pisti ve hangarların geliştirimesinin yanısıra bir Patriot bataryasının yerleştirilmesine hazırlık yapmak üzere küçük bir grup ve destek personelinin halihazırda gönderilmiş olduğunu belirtti.

ABD, İRAN FÜZELERİNİN VURAMAYACAĞI DÜŞÜNÜLEN ÜSSÜ TERCİH ETTİ

İran’la ilişklilerin gerilmesinin ardından Washington yönetimi bölgedeki askeri varlığını arttırırken özellikle İran füzelerinin hedef almakta zorlanacağı hesaplanan bu üssü tercih etti.

Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası Suudi Arabistan ve ABD daha da özelinde Amerikan Kongresi arasında sorunlar çıkmış olsa da ABD Başkanı Donald Trump Suudi Arabistan’ı İran saldırılarına karşı koruma konusunda kararlı olduklarını açıklamıştı.

ABD BİN ASKER GÖNDERECEĞİZ DEMİŞTİ

Washington yönetimi geçtiğimiz ay Ortadoğu’ya bin asker gönderileceğini açıklamış ama hangi ülkelere yerleştirileceği detayını vermemişti.

Suudi Arabistan’a gönderilen askerlerle ilgili Kongre’ye resmi bilgilendirme yapılmadı ama bir yetkili kongre üyelerine resmi olmayan kanallardan bilgilendirme yapıldığını belirtti.