Suruç'ta tarım işçilerinin aracını tarayan polislere aylar sonra soruşturma açıldı

Suruç'ta tarım işçilerini taşıyan minibüse uzun namlulu silahlarla ateş açan polisler hakkında aylar sonra 'kasten yaralama' iddiasıyla soruşturma açıldı.

Suruç'ta tarım işçilerinin aracını tarayan polislere aylar sonra soruşturma açıldı

Urfa’nın Suruç ilçesinde geçtiğimiz Mayıs ayında, tarım işçilerini taşıyan minibüsü tarayan 18 polis hakkında, ‘kasten yaralama’ iddiasıyla soruşturma açıldı. Davanın avukatı Adnan Yapıcı, minibüse 69 kez ateş açıldığını belirterek, olayın ‘yaralama’ değil, ‘öldürmeye teşebbüs’ olduğunu söyledi.

‘POLİS DUR İHTARI DAHİ YAPMADI’

Urfa’nın Halfeti ilçesinde 18 Mayıs’ta 1 özel harekat polisinin ölümüyle sonuçlanan çatışma ile aynı saatlerde Suruç ilçesi Aligor beldesinde tarım işçilerini taşıyan minibüsün polisler tarafından taranmasına dair Suruç Cumhuriyet Savcılığı, aylar sonra olaya karışan 18 polis hakkında ‘kasten yaralama’ gerekçesiyle soruşturma açtı. Polisler, otomatik silahlarla minibüsü ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle taradıklarını beyan etmiş, ancak saldırıda yaralan müştekiler emniyete verdikleri ifadelerinde polisin ‘dur’ ihtarında bulunmadığını ve aracı rastgele taradıklarını belirtmişti.

5 kişinin yaralandığı olaya dair konuşan müşteki avukatı Adnan Yapıcı, saldırının yaralama değil, öldürme teşebbüsle yapıldığını ifade etti. Yapıcı, olay yerinde 69 mermi kovanın bulunduğunu, bunlardan 23’ünün araca isabet ettiğini belirterek, saldırının sadece bir polis tarafından yapılmış gibi lanse edilmeye çalışıldığını ifade etti.

‘YARALAMA DEĞİL ÖLDÜRMEYE YÖNELİK’

Polislerin ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle ateş ettikleri beyanlarına müvekkillerinin verdiği ifadelerle çeliştiğine dikkati çeken Yapıcı, olayın gerçekleştiği yerde bulunan kamera kayıtlarının dosyaya eklenmesi talebinin yerine getirilmediğini kaydetti. Olaydan sonra Ankara’dan gelen polis müfettişinin işçilerden aldığı ifadeler doğrultusunda ve kaymakamlığın yürüttüğü incelemelerde 18 polis hakkında ‘kasten yaralama’ gerekçesiyle soruşturma açılmasına izin verildiğini dile getiren Yapıcı, “Karar her ne kadar bu yönlü olsa da tüm polisler hakkında aynı işlemin yapılacağı görülmüyor. Olaya karışan tüm polislerin ifadelerine baktığımızda sanki olayı 18 kişi değil de sadece bir polisin yaptığı gibi yansıtılıyor. Olay yerinde 69’a yakın boş mermi kovanı bulundu. Bunların 23 tanesi araca isabet etmiş. Burada yaralama değil, direk öldürme teşebbüsünde bulunulmuş. Biz olayın yaralama olmadığını öldürmeye teşebbüs olduğunu söyledik” dedi.