'Suriye sınırındaki il ve ilçelere seferberlik emri gönderildi' iddiası

Suriye sınırındaki il ve ilçelere seferberlik emri gönderildiği, Kızıltepe Kaymakamlığı'nın kamu kuruluşlarına ellerindeki kaynakları listemesini içeren bir talep gönderildiği ifade edildi.

'Suriye sınırındaki il ve ilçelere seferberlik emri gönderildi' iddiası

Türkiye Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyon sinyallerini arttırırken İçişleri Bakanlığı’nın 2018’de aldığı ‘Sınır Ötesi Harekat Kapsamında Alınacak Tedbirler’ başlıklı seferberlik talimatını sınır hattında bulunan il ve ilçelere gönderildiği ifade edildi.

Mezopotamya Ajansı’da yer alan iddiaya göre, Mardin ve Şanlıurfa’da il ve ilçe jandarma komutanlıkları, emniyet müdürlükleri, AFAD müdürlükleri, il göç idareleri, karayolları, Türk Kızılay Şubeleri, belediye ve kaymakamlıklara gönderildiği ifade edilen seferberlik emir yazısında, “Kuzey ve Doğu Suriye’ye müdahale edileceği” belirtiliyor. Söz konusu talimatların bazıları kaymakamlıkların daha önce almış olduğu kararlar olurken, tüm kurumlara dağıtımının bugün yapıldığı öne sürülüyor.

Ayrıca ilgili kurum ve kuruluşlarla yapılan toplantılarda, hazırlıklar kapsamında kurumların her birinden yapılması gereken çalışmaların iletildiği ileri sürülüyor.

“OPERASYON HAZIRLIKLARI KAPSAMINDA…”

Habere göre Mardin’in Mazıdağı ilçesinde kamu kurumlarına gönderilen yazıda şöyle denildi:

İlgili sayılı İl EYP ile Mücadele Komisyon toplantısında İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün ‘Sınır Ötesi Harekat Kapsamında Alınacak Tedbirler’ konulu talimatlarına İstinaden, Uluslararası hak ve yükümlülüklerimiz ve meşru müdafaa hakkımız kapsamında Suriye’nin Kuzeyinde bulunan ve ülkemizin ‘Milli Güvenliğine’ tehdit oluşturan başka PKK/ KCK –PYD/YPG ve IŞİD olmak üzere terör örgütlerini ve teröristleri etkisiz hale getirmek, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak ve sivilleri korumak maksadıyla olası bir operasyon hazırlıkları kapsamında;

‘Sınır hareketliliği kapsamında; İl Göç İdaresi, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, AFAD İl Müdürlüğü, Karayolları 93. Şube Şefliği, DSİ 102. Şube Müdürlüğü, Belediye Başkanlıkları, İlçe Kaymakamlıkları, Türk Kızılayı, Mardin Şubesi teyakkuzda bulunarak, ihtiyaç ve taleplerini gözden geçireceklerdir’ kararı alınmıştır.

İlimiz dahilinde olası herhangi bir operasyon veya herhangi bir sınır hareketliliği yaşanmamasına karşı müteyakkız olunarak kurumumuzun ihtiyaç ve taleplerinin gözden geçirilmesini, eksikliklerinizin tamamlanarak herhangi bir olumsuzluğa mahal verilmemesini, Rica ederim.”

KAYMAKAMLIKTAN KAYNAK TALEBİ

Kızıltepe Kaymakamlığı’nın 22 Nisan 2019 tarihinde aldığı,”Topyekûn savunma seferberlik ve savaş hali hazırlıkları toplantı kararı”nın da ilçedeki tüm resmi kurumlara gönderilerek, ‘Kamu kurumu ve kuruluşlarının ellerinde bulunan kaynakların Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürlüğüne gönderilmesi”ni istediği belirtiliyor.