Suriye ordusu Han Şeyhun'u geri aldı, TSK noktası kuşatma altında

Suriye ordusu İdlib yolunda önemli bir merkez olan Han Şeyhun'da kontrolü sağladı. Bölgeye yakın noktada bulunan TSK'ya ait gözlem noktası işe kuşatma altına girdi.

Suriye ordusu Han Şeyhun'u geri aldı, TSK noktası kuşatma altında

Suriye ordusunun cihatçıların kontrolündeki İdlib’i geri almaya yönelik ilerleyişi dün itibariyle gerçekleşen önemli bir kazanımla yoluna devam ediyor.

İdlib’in güneyinde cihatçıların önemli merkezlerinden biri olan Han Şeyhun’a yönelik harekata başlayan ordu, Suriye’ye yakın kaynaklara göre bu sabah kuzeyden Han Şeyhun’a girdi ve merkeze doğru ilerlemeye başladı.

Suriye’deki “muhalif”lere yakınlığıyla bilinen İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise cihatçıların gece yarısı ve Salı sabahına karşı Han Şeyhun ve çevresinden geri çekildiklerini ve bölgenin Suriye ordusunun kontrolüne geçtiğini söyledi.

Gözlemevi’nin başkanı Rami Abdülrahman, Fransız AFP haber ajansına açıklamasında, cihatçı örgütlerin bölgeden çekilmesinin “Morek yerleşim yeri yakınlarındaki stratejik öneme sahip Türk gözlem noktasının tamamen Suriye hükümetine bağlı güçler tarafından kuşatıldığı anlamına geldiğini” ifade etti.

“TSK NOKTASI KUŞATMAYA ALINDI”

Yine Suriye muhalefetine yakın ajanslardan StepNews de Suriye ordusunun İdlib güneyinde Han Şeyhun’dan sonra Latamina ve Kefr Zita’da kontrol sağlayarak TSK noktasını kuşatma altına aldığını iddia etti.

İdlib’e bağlı Han Şeyhun kasabası, Şam ile Suriye ordusunun 2016’da cihatçılardan geri aldığı Halep şehrini birbirine bağlayan stratejik öneme sahip M5 otoyolu üzerinde bulunuyor. Ordu birlikleri M5 otoyolunun bir kısmının da kontrolünü geri aldı.