Şule Çet davasında Çağatay Aksu'ya müebbet hapis

Şule Çet’in ölümü davasında kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Çağatay Aksu’nun müebbet ve 12 yıl 6 ay hapsine, sanık Berk Akand’ın ise 18 yıl 9 ay hapsine hükmetti.

Şule Çet davasında Çağatay Aksu'ya müebbet hapis

Ankara’da 29 Mayıs 2018’de şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin açılan davanın altıncı duruşması Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Sanık Çağatay Aksu, cinayetten müebbet hapis, tecavüzden 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın mahkeme salonunda hazır bulunduğu altıncı duruşmada sanıkların son sözleri dinlendi. Avukatların karara ilişkin son savunmalarının ardından mahkeme heyetinin kararını açıkladı.

SANIK AKSU: SOSYAL MEDYA BASKISI NEDENİYLE TUTUKLANDIK

Şule Çet’in babası İsmail Çet ve ağabeyi Şenol Çet sanıklardan şikayetçi olduklarını mahkeme heyetine tekrar etti.

Son sözü sorulan sanık Çağatay Aksu, “Son savunmam olduğu için kesmeden beni dinlemelerini rica ediyorum. Olayda bilgisine başvurulurken tecavüz ve öldürmeyle suçlandık. Bu olaydan sonra çeşitli medyalarda haberler yapılmaya başlandı. 45 gün sonra halk baskısı ve sosyal medya baskısı nedeniyle tutuklandık. Raporlarımızı sunduk ama ben hala tecavüz ve öldürmeden yargılanıyorum” dedi.

Suçlamaları reddeden Aksu, Çet’in telefonundaki bilgilerin avukatlar tarafından silindiğini iddia etti. Aksu, “Ben Şule’ye zarar vermiş olsam vücudunda hiçbir şey çıkmaz mı? Ben Şule’yi kopuk parmağımla mı atmışım. Şule hiç mi direnmemiş. Ben inanın neden yargılandığımı bilmiyorum. Sinir krizleri geçiriyorum. Biri kafama silah dayasa ben kimseyi öldürmem ırzına geçmem. Benim Şule’ye dokunmuşluğum yok. Ben o süreçten terk eder giderdim ülkeyi” dedi.

Mahkeme başkanının, “Gitmişsin bakmadan. Güvenlik görevlilerine bir şeyden bahsetmeden çekip gitmişsin” demesi üzerine sanık Aksu, “Hep beraber orada aradığımız belli. 300 promil alkolle birini aşağıya atmışım. Bana bunu söylüyorlar” yanıtını verdi.

“DELİLLERDE BİR ŞEY VARSA BENİ ASIN”

Cinayet büroda üç saat dayak yediğini iddia eden sanık Aksu, “Biz başından beri doğruyu söyledik. Tecavüzden bahsediyoruz dünyanın en aşağılık şeyinden. Mümkün olmayacak şeylerle suçlanıyorum. Delillerde bir şey varsa beni asın. Müebbetle tecavüzle nasıl yargılanırım. Yalan makinesi varsa beni ona sokun. Allah rızası için karara geldik ama benim ve ailemin burasına kadar geldi. Takdir sizin. Gerekirse bir daha videoları izlemenizi, Berk’le mektuplarımızı okumanızı rica ediyorum. Bir tane yalan söylemedim. Ailesinden sonra benim kadar Şule’nin ölümüne üzülen yoktur” diye konuştu.

Sanık Berk Akand savunmasına başladı. Mahkeme başkanı “Durum açığa çıktıktan sonra güvenlik görevlisinin üzerine yürümüş ve ‘Buradan bir kız geçmedi mi?’ demişsin…” dediğinde Akand, “Ben makam koltuğunda oturuyorum hiç bir şey görmedim, duymadım” dedi.

ORTAK ALAN DİYE BARDAKLARI YIKAMIŞ

Sanık Aksu, araya girerek, “Bana neden bardak yıkadığım ya da çöpleri attığım soruldu. Bunun sebebi ortak kullanılan alan olması. Berk dahi kapı olduğunu bilmiyor. Ofis sadece bizim kullanım alanımız değil ki. Ramazan günü viskili bardakları mutfağa koyabilir misiniz efendim?”

Aksu’nun ardından sanık Berk Akand’ın son sözü soruldu. Akand, “Ben bir size bir de savcılığa yardım ettim. Çağatay’a yardım etmedim. Kendime bile yardım etmedim” dedi.

Sanıkların ifadelerinin ardından savcılık, “Sanıkların tutukluluklarının devamı ve sonlandırılması hakkında takdir mahkemenindir” dedi.

SANIK AVUKATLARI BERAAT TALEP ETTİ

Sanık Çağatay Aksu’nun avukatı Levent Erkmen, müvekkilinin delil yetersizliğinden değil suçun işlenmediği belirtilerek beraat etmesi gerektiğini söyledi. Erkmen, “Siz hala soru soruyorsunuz sayın başkan. Karar aşamasında şüpheniz varsa, şüpheden sanık yararlanır diye biliyorum” dedi ve müvekkilinin beraat etmesini talep etti.

Sanık Berk Akand’ın avukatı Paşa Büyükkaya, “Kamuoyu baskısı nedeniyle dava bu hale geldi. Benim müvekkilim Çağatay’a yardım etmek ile yargılanıyor” dedi ve müvekkili Berk Akand’ın Çağatay Aksu’ya yardım etmediğini, beraat etmesi gerektiğini söyledi.

Berk Akand’ın avukatı İskender Balkış ise, “Biz kamuoyu baskısı olduğunu ve bu yüzden böyle bir mütalaa verdiğini düşünüyoruz. Çocuklar son savunmalarını yaptılar. Sayın savcım dün geceden uykusuz kalmış belli ki biraz önce uyudu. Bu kamuoyu baskısını katılan vekilleri delilleri çarpıtarak yürüttü. Devir dijitali iyi yönetenin çağıymış” diye konuştu.

SAVCI AKSU İÇİN MÜEBBET İSTEDİ

Beşinci duruşmada mütalaasını açıklayan savcılık, katil zanlıları Çağatay Aksu için “cinayet, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve nitelikli cinsel saldırı” ve sanıklardan Berk Akand için ise “cinayete yardım, nitelikli cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan cezalandırılmalarını istedi. Savcı mütalaasında, Çağatay Aksu’ya müebbet hapis cezasının yanı sıra 30 yıl, Berk Akand’a ise 40 yıl hapis cezası verilmesini talep etti.