Şugayev: Rusya beşinci nesil savaş uçağı üretiminde Türkiye’ye yardıma hazır

Şugayev: Rusya’nın Türkiye’ye beşinci nesil savaş uçaklarının geliştirilmesi için teknolojik yardım yapmaya hazır olduğunu söyledi

Şugayev: Rusya beşinci nesil savaş uçağı üretiminde Türkiye’ye yardıma hazır

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Başkanı Dmitriy Şugayev, Rusya’nın Türkiye’ye beşinci nesil savaş uçaklarının geliştirilmesi için teknolojik yardım yapmaya hazır olduğunu söyledi: “Bu alandaki çeşitli sistemler açısından (Türk beşinci nesil savaş uçaklarının üretimi) Türk ortaklarımıza önerecek şeylerimiz var. Onların da bu konuda önemli çalışmaları var. Onlara ciddi şekilde yardımcı olabiliriz.”

“Geleceğe dönük hava araçların geliştirilmesi konusunda şu anda taraflar 4++ nesil uçağı ile ilgili teknik görüşmeler yapıyor, ayrıca beşinci nesil uçaklar ile ilgili ilk deneme maksatlı istişareleri gerçekleştiriyor” diyen Şugayev, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim beşinci nesil uçağımızın üretimi konusunda mevcut yeterlilikler dikkate alınırsa Rusya, bu projede yer alabilir, özellikle de uçağın birçok sistemi ile ilgili böyle bir işbirliği yapılması mümkün.”

‘İki ülke tarafından yeni uçağın geliştirilmesi ile ilgili görüşmeler için henüz erken’
Bu konunun ortaklar ile görüşüleceğini söyleyen Şugayev, “Ancak Rusya ve Türkiye tarafından yeni uçağın geliştirilmesi konusunda kapsamlı görüşmelerin başlangıcı ile ilgili açıklamalar yapmak için henüz erken” vurgusunu yaptı.

Şugayev, “Su-57’lerin Türkiye’ye olası teslimi konusu ancak Rus ordusunun beşinci nesil avcı uçakları ile ilgili temel ihtiyaçları karşılandıktan sonra incelenebilecek” dedi ve ekledi:

“Türk tarafının Su-35 avcı uçaklarına ilgi göstermesi halinde Rus tarafı, bu askeri ürünün Türkiye’ye teslimatı konusunda çalışma yapmaya hazır.”

“S-400 BAHARDA TÜRK ORDUSUNUN HİZMETİNE VERİLECEK”

Şugayev, S-400 hava savunma sisteminin 2020 baharına kadar kullanıma hazır hale getirilerek Türk ordusunun hizmetine verileceğini söyledi. Şugayev Türk uzmanlarının eğitiminin de 2019 yılı sonuna kadar tamamlanacağını belirtti.

Dubai’deki fuarda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şugayev, “Türkiye ile olan S-400 sözleşmesi planlandığı şekliyle sürüyor. Yıl sonuna kadar Türk uzmanların eğitimini tamamlayacağız. Baharda ise sistem, artık askeri kullanıma hazır hale gelecek. Türk partnerlerimizle her şey planladığımız gibi gidiyor. Türkiye bir NATO ülkesi olarak Arap dünyası da dahil olmak üzere herkese örnek oldu” ifadelerini kullandı.

“ORTAK ÜRETİM ŞU ANDA ORGANİZE EDİLMİŞ DEĞİL”

“Sistemin Türkiye’de ortak üretimi şu anda organize edilmiş değil, bu formatı işbirliğimizin geleceğe dönük yönlerinden biri olarak inceleyebiliriz” diyen Şugayev, ek S-400 sistemlerinin satışı konusunda ise şunları söyledi:

“Türk tarafı, ek S-400 füze savunma sistemlerini satın alıp almama konusunda kendi karar veriyor. Böyle bir şeyin en kısa zamanda gerçekleşeceğini ve tarafların bununla ilgili kontratı imzalayacaklarını umuyoruz.”