Suavi'den vize tepkisi: Yazıklar olsun hepinize!

Sanatçı Suavi'ye İstanbul İngiltere Konsolosluğu'ndan vize verilmedi. Suavi bu duruma tepki göstererek, "Suçumuz Türkiye'de doğmak olmamalı" dedi.

Suavi'den vize tepkisi: Yazıklar olsun hepinize!

Usta sanatçı Suavi İngiltere’nin başkenti Londra’da konser vermek için İstanbul’daki İngiltere Konsolosluğu’na başvurdu. Ancak konsolosluk, Suavi’ye vize vermedi.

10 gün sonra gerçekleşecek Londra’daki konser için tüm hazırlıklarını yapan Suavi’nin orkestra ekibine ise vize verildi.

Suavi’ye ‘ret’ gerekçesi olarak ise “Banka hesaplarınız ve verdiğiniz evraklar birbirini tutmuyor denildi.

Suavi, yaşanan haksızlığa sosyal medya hesabından şu ifadelerle isyan etti:

“İstanbul İngiltere Konsolosluğu, 14 Temmuz Londra konserim için 5 günlük ve 3100 TL ödediğim başvurumu aldı, 2 hafta bekletti ama yine de vize vermedi. İngiltere’nin İstanbul Konsolosluğu vize yetkililerini şiddetle kınıyorum. Bu resmen utanmazlıktır. Hadsizliktir. Küstahlıktır. Yazıklar olsun hepinize!

Ben konsolosluğa ulaşamıyorum, bu nedenle; Ülkemin Kültür Bakanı’nı veya üst düzey yetkililerini, bu olayı çözmek için müdahale etmeye davet ediyorum. Bu yapılan ayıptır, ülkenin sanatçısına saygısızlıktır. Ben 50 yıllık müzisyenim. Suç ne? İltica etmemden mi korkuyorlar?

Bu arada, orkestramın tüm müzisyenlerine 6 ay vize vermiş olan İngiltere/İstanbul vize bürosu her nedense, yalnızca beni “sakıncalı” bularak adeta bu koserimi sabote etmiştir. Bir kere daha kınıyorum. Bu yapılan tek kelimeyle densizliktir.

İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosu Sn. Judith Slater’e de yazdım ama, henüz bir yanıt alamadım. Dilerim bir dönüş alabilirim.

Bir kaç gündür adeta çırpınıyorum. İngiltere tüm orkestrama vize verdi ama bana vermedi! Tamam da neden? Bu konuya sahip çıkacak tek yetkili yok mudur? Bu kadar mı sahipsiz bu durum. Bunun mantıklı bir nedeni olamaz, %100 eminim ama neden? Bir sorun varsa deşifre edin utanayım.”

“BU DA BİR KATLİAM”

Konuyla ilgili Gazete Duvar‘a da konuşan usta sanatçı, sanatçıların üzerindeki baskılara değinip “Eğer Londra’da doğmuş bir müzisyen olsaydım, Suavi değil Muavi olsaydım kırmızı halıyla İstanbul’a gelirdim. Suçumuz Türkiye’de doğmak olmamalı. Bu ülkenin sanatçısı bu kadar ucuz, bu kadar ciddiye alınmayan, bu kadar itilen kakılan noktaya getirilmemeli. Sivas’ta yangınında milyonlarca insanın gözü önünde değerli insanları cayır cayır yaktılar. Bugün ben de yanıyorum. Bu da bir yangın, bu da bir katliam. Bu da bir sahipsizlik, yalnızlık, savunmasızlık. Ben orada dostlarımı kaybettim ama hayatta bu sistem içerisinde bu pasaportu taşıyor olduğum için bizi yok sayıyor” ifadelerini kullandı.