Soylu'dan İmamoğlu'na: Bunun bedelini bu millet sana ödetecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, belediyelere kayyım atanmasına dönük eleştirilere tepki gösterdi. Soylu, "Çöp toplasınlar diye seçildiler, PKK'ya hizmet etsinler diye değil." dedi. Soylu, kayyım uygulamalarını eleştiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na da "Avrupa Birliği Parlamentosu'na gideceksin veya oradaki belediye toplantısına gideceksin, Türkiye'yi şikayet edeceksin. Yazıklar olsun," dedi.

Soylu'dan İmamoğlu'na: Bunun bedelini bu millet sana ödetecek

Soylu, kayyımla görevden alınan belediye başkanlarının “terörizmden yargılanan, aynı zamanda terörist olmaktan ceza alan” kişiler olduklarını ileri sürdü.

Soylu, Avrupa Konseyi’nde yaptığı konuşmada kayyım uygulamasını eleştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na isim vermeden seslendi.

İmamoğlu’na “ahmak” diye hakaret eden ve “Bunun bedelini bu millet sana ödetecek” diyen Soylu, şöyle konuştu:

“Terörist olmaktan ceza alanları bu ülkenin selameti ve o beldenin selameti için görevden aldığımızda, Avrupa’ya giderek Türkiye’yi şikâyet eden ahmağa söylüyorum. Bu iş o kadar bedava değil. Yazıklar olsun. Bu milletin sana okuttuğu okula yazıklar olsun. Bu milletin sana verdiği emeğe yazıklar olsun. Birileri eline silah alacak, 9 aylık çocuklarımızı, 11 aylık bebeklerimizi şehit edecek, orada Kürt, Arap ve Türk kardeşlerimizin dükkanını açmasını engelleyecek, çocukların üniversiteye gitmesini engelleyecek, bunu o belediyenin belediye başkanları yapacak, sen de Avrupa Birliği Parlamentosu’na gideceksin veya oradaki belediye toplantısına gideceksin, Türkiye’yi şikayet edeceksin. Yazıklar olsun. Bunları söylemeyeceksek, bunları ifade edemeyeceksek yaptığımız görevin ne anlamı var. Bu kadar ucuz mu bu işler.”

“BU BELEDİYELERİ HAKSIZLIKLA ALDINIZ”

“Bu belediyeleri haksızlıkla aldınız” diyenlere seslenen Süleyman Soylu, “Yazıklar olsun size. Ne yapacağız, ağzımızı açıp bekleyecek miyiz? İlk önce çukur kazsınlar, ondan sonra Rasulayn ve Tel Abyad’daki gibi onları betonlasınlar, tünel kazsınlar, ondan sonra kendilerine verilmiş ağır silah ve mühimmatla ülkemizi bölsünler, parçalasınlar. Ülkemizin ekonomik kayıplarına sebebiyet versinler. Özgürlüğümüze, hürriyetimize, huzurumuza ve kardeşliğimize saldırsınlar, biz de ‘Seçildiler, biz ne yapalım’ mı diyelim? Millet onları çöp toplasın diye seçti, millet onları imar ve inşa etsin diye seçti, millet onları terörle birlikte hareket edip PKK terör örgütüne hizmet etsinler ve bu ülkenin huzurunu birliğini beraberliğini ay yıldızlı bayrağa olan hakaretini temsil etsinler diye seçmedi,” çıkışında bulundu.

İMAMOĞLU NE DEMİŞTİ?

Geçtiğimiz hafta Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (AYBYK) genel kurulu Türkiye oturumuna konuşmacı olarak katılan İmamoğlu, İstanbul seçimlerinin ‘örnek olması gerektiğini’ söylemiş ve kayyImları eleştirmişti. İmamoğlu, “Seçimle gelenin, seçimle gitmediği yerde ne demokrasi olur ne de hukukun üstünlüğü kalır” yorumunda bulunmuştu.