Soylu: IŞİD'lilerin büyük kısmı yıl sonuna kadar ülkelerine gönderilecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen haftaki 11 IŞİD’linin ardından, bu hafta da 6-7 IŞİD’linin, kalanların da büyük bölümününün yılbaşına kadar ülkelerine gönderileceğini söyledi.

Soylu: IŞİD'lilerin büyük kısmı yıl sonuna kadar ülkelerine gönderilecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Reuters’a yaptığı açıklamada Türkiye’nin elindeki IŞİD’lilerin büyük kısmının yıl sonuna kadar vatandaşları oldukları ülkelere geri gönderileceklerini söyledi.

Soylu, aralarında İrlanda ve Hollandalıların da bulunduğu 6 ya da 7 IŞİD’linin daha bu hafta ülkelerine gönderileceğini belirtti.

Türkiyeli yetkililerin süreçle ilgili olarak taraflarla görüştüğünü söyleyen Soylu, “Yıl sonuna kadar kaç militanın ülkelerine geri gönderileceğini, sürecin uzunluğu belirleyecek. Ama özellikle Avrupa ülkeleri için süreç işliyor. Büyük kısmının yıl sonuna kadar ülkelerine geri gönderilmiş olacağını düşünüyorum” dedi.

Soylu bazı ülkelerin, IŞİD’lilerin vatandaşlıktan çıkarmasının ise uluslararası hukuka aykırı olduğuna dikkat çekti.

Türkiye hükümeti geçen ay yapılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında Suriye’nin kuzeydoğusunda 287 IŞİD’li yakaladığını açıklamıştı.

Reuters’ın haberine göre şu ana kadar IŞİD’li olduğundan şüphelenilen 10 Alman, 1 ABD ve 1 İngiltere vatandaşı ülkelerine geri gönderildi.