Soylu: Avrupa’ya geçen göçmen sayısı bir ayda 400 bini bulur

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Kapasitemizin dört katı çalışmazsak bir ayda Avrupa’ya geçen göçmen sayısı 400 bini bulur' açıklamasını 'Bu bir tehdit değil tespit' sözleriyle dile getirdi.

Soylu: Avrupa’ya geçen göçmen sayısı bir ayda 400 bini bulur

Antalya’da düzenlenen Sahil Güvenlik Komutanlığı Karadeniz Ülkeleri Sınır Sahil Güvenlik Teşkilatları İşbirliği Forumu’nun, Yıllık Liderler Toplantısı’nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mülteci sorununu ‘Tehdit değil tespit’ sözleriyle bir kez daha gündeme getirdi.

Sahil Güvenlik ekiplerinin kapasitelerinin çok üzerinde çalıştığını belirten Soylu, birimlerin kendi kapasitelerinde çalışması durumunda Yunanistan’a 200 bin göçmenin Avrupa’ya ise bir ayda 400 bin göçmenin geçeceğini söyledi. Söylediklerinin tehdit değil tespit olduğunu belirtern Soylu, Avrupa ülkelerine, “Siz ne yaptığınızın farkında mısınız” diye seslendi:

“Düzensiz göçte şu anda boğazımıza kadar geldik. Kapasitemizin tamamıyla çalışıyoruz. Şu anda sahil güvenliğimizin 200’e yakın botu, sahil kurtarma gemisi, deniz kurtarma aracımızın yüzde 70’i sadece düzensiz göçle mücadele etmektedir. Kapasitemizin dört katı çalışıyoruz.  Sahil Güvenlik kapasitemizin dört katı değil, kendi kapasitemizle çalışalım. Yani bir katıyla çalışalım; o zaman Yunanistan’a ilk hafta 7 bin göçmen geçer. İkinci hafta 100 bin, üçüncü hafta 200 bin. Geçti bunlar çünkü. Bir ayda Avrupa’ya geçen göçmen sayısı 400 bini bulur. Bu bir tehdit değil tespit. Avrupa’ya sormak isterim. Siz ne yaptığınızın farkında mısınız?”