'Soykırım tasarısının engellenmesini Beyaz Saray istedi'

ABD senatosunda Ermeni tasarısını Beyaz Saray'ın engellediği iddia edildi.

'Soykırım tasarısının engellenmesini Beyaz Saray istedi'

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosunda “Ermeni soykırımının resmen tanınmasını” öngören karar tasarısının oylanmasını Beyaz Saray’ın engellediği belirtildi.

Haber sitesi Axios, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın 13 Kasım’da Beyaz Saray’da yaptığı görüşmenin ardından, Beyaz Saray’ın “Ermeni soykırımının resmen tanınmasını” öngören karar tasarısının Senatodan geçmesini engellemek için harekete geçtiğini yazdı.

Sitenin haberinde, “Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisinin, aynı gün Erdoğan ile Beyaz Saray’da görüşen senatörler arasında bulunan Lindsey Graham’i Oval Ofis çıkışında durdurarak, ‘Demokrat Senatör Bob Menendez’in Ermeni tasarısını Senatoda oylamaya sunacağını’ söylediği” aktarıldı. İddialara göre, Beyaz Saray yetkilisi Graham’dan “Senatoya dönmesini ve bu tasarının oylanmasını engellemesini” istedi.

Graham, Axios’a yaptığı açıklamada, “Beyaz Saray yetkilisi benden ‘tasarıya karşı çıkmamı’ rica etti. Ben de ‘tabii ki’ dedim. Bunu yapmamın tek nedeni Erdoğan’ın hâlâ Washington’da olmasıydı. Çok yanlış bir zamanlama olurdu. Mümkünse Türkiye ile ilişkileri kurtarmak istiyorum.” diye konuştu.

“BU KEZ ENGELLEMEYECEĞİM”

Öte yandan Graham, tasarının bir daha gündeme gelmesi durumunda bu defa tasarıyı engellemeyeceğini söyledi.

Bunun üzerine Beyaz Saray, Menendez’in perşembe günü tasarıyı tekrar oylamaya sunma girişiminde bulunması üzerine Cumhuriyetçi Senatör David Perdue’dan engellemede bulunmasını istedi.

Perdue’nin Sözcüsü, “Senatör Perdue, Türkiye ve diğer müttefiklerimizle bölgede süren hassas müzakereleri tehlikeye atacağı endişesiyle bu tasarının oylanmasına karşı çıktı.” açıklamasında bulundu.