Soner Yalçın'dan Erdoğan'a destek yazısı: Oyun büyük, Türkiye İttifakı'nda buluşalım...

Sözcü yazarı Soner Yalçın, Venezuela'da yaşanan darbe girişimiyle 15 Temmuz darbe girişimini birbirine benzeterek, 'Türkiye ittifakı'nda buluşulması çağrısı yaptı.

Soner Yalçın'dan Erdoğan'a destek yazısı: Oyun büyük, Türkiye İttifakı'nda buluşalım...

Sözcü yazarı Soner Yalçın, bugün köşesinde kaleme aldığı yazısında, Venezuela’da bir kez daha Amerkancı darbe girişimiyle karşı karşıya kalan Bolivarcı yönetim ile AKP iktidarı arasında benzerlik kurarak, Erdoğan’ın son dönemde sözünü ettiği ‘Türkiye ittifakı’nda buluşulması çağrısı yaptı.

Yalçın, “Uyanık ol” başlıklı yazısında 15 Temmuz darbe girişimini hatırlatırken “Türkiye’de üç yıl önce ne yapılmak istendi ise, bugün Venezuela’da o yapılmak isteniyor.” iddiasında bulundu.

Venezuela’daki darbe girişimi sonrası ABD makamlarının tıpkı Türkiye’deki darbe girişimi sonrası olduğu gibi “barış ve istikrar” temalı açıklamalar yaptığına dikkat çeken Yalçın “safını seç” dedi ve şu ifadelerle baklayı ağzından çıkardı:

“Söz konusu olan vatansa, emperyalizme karşı ittifak yapmak yurtseverlik görevidir. İttifak, aynı partide olmak demek değildir. İttifak, ortak faydada buluşmaktır. “Türkiye İttifakı” ülkenin menfaatine değil mi? Sormayalım mı: Buna kimler, neden karşı çıkıyor?

“Emperyalizme karşı ittifak”tan söz eden Yalçın’ın Türkiye tarihinin emperyalizme hizmet ve işbirlikçilik konusunda en “usta” iktidarıyla ittifaka çağırması ise söylenecek söz bırakmadı.

Yalçın’ın yazısında bazı bölümler şöyle:

“Dün…

Kimileri, “medeniyet beşiği” gördüğü emperyalizmin içini boşalttığı “demokrasi özgürlük” nutukları atıp, yalancı medyasına inanarak, Venezuela yönetimi hakkında neler söyleyip yazmadı ki…

Bugün…

ABD’nin darbe girişimiyle susuverdiler. Al sana demokrasi!

Ne diyor Prof. Yalçın Küçük hep, “biz beş taş oynamıyoruz!”

Çocuk oyunu değil bu…

Ne tesadüf: Kimileri, 15 Temmuz 2016 FETÖ darbesi için de “kafaları bulandırmak” istememiş miydi? “Bu FETÖ darbesi değil kurgu!” Ah bu kafalar; Erdoğan nefretinden gözleri kör oldu!

Oysa görüyoruz ki: Türkiye’de üç yıl önce ne yapılmak istendi ise, bugün Venezuela’da o yapılmak isteniyor. Tek örnek yeterli olacaktır:

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela’daki darbe girişimin akşamı şu açıklamayı yaptı: “Venezuela Devlet Başkanı Maduro ülkeyi terk etme kararı aldı. Hazırlattığı uçak ile Küba’ya kaçacaktı. Fakat Ruslar tarafından kararından vazgeçirildi.”

Bu sözleri bir yerden anımsıyor musunuz: 15 Temmuz gecesi aynı sözler Erdoğan için sarf edilmedi mi: “Uçağıyla Almanya’ya kaçtı.”

Sonra da dediler ki, “Kaçmasını Ruslar engelledi!”

Yahu…

Türkiye ve Venezuela’daki darbe girişimlerinden sonra ABD Dışişleri Bakanlarının yaptıkları açıklamalar bile benzer:

– “Barış olsun…”

– “İstikrar isteriz…”

Fasa fiso… Hani bunlar “askeri vesayete” karşı idi?

Her iki ülkedeki darbeyi de ABD-CIA organize etti.

Sadece “kuklalar” farklı…

“SAFINI SEÇ”

ABD, dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip Venezuela’da darbe girişiminde bulundu.

ABD, dünyanın dördüncü büyük petrol rezervine sahip İran’a ambargo uyguluyor. Türkiye dahil sekiz ülkeye yaptığı petrol ithalatı için verdiği altı aylık muafiyetin dün son günüydü!

Peki arkadaş!

Sadece Venezuela, İran değil; Irak ve Libya’yı da ele geçirip Saddam ve Kaddafi’yi öldüren ABD emperyalizmi karşısında nasıl tavır almalıyız?

Dün… “Diktatör Saddam ve Kaddafi’den bize ne” dediniz.

Bugün…

– “Dinci İran’dan bize ne” mi diyeceksiniz?

– “Marksist Venezuela’dan bize ne” mi diyeceksiniz?

Ya da…

– “Diktatör Erdoğan’dan bize ne” mi diyeceksiniz?

Yoksa…

Ülkelerin bağımsızlığını mı savunacaksınız?

Evet. Dünyadaki bu saflaşmada yerinizi seçmek zorundasınız! Kısır günlük siyasetin peşine takılıp ona buna laf yetiştirmek politika yapmak değildir!

Kuşkusuz bu iktidarların her yaptığını onaylamanız anlamına gelmez.

Kuşkusuz bu iktidarları eleştirmeyeceğiniz anlamına gelmez.

Ama.

Söz konusu olan vatansa, emperyalizme karşı ittifak yapmak yurtseverlik görevidir.

İttifak, aynı partide olmak demek değildir.

İttifak, ortak faydada buluşmaktır.

“Türkiye İttifakı” ülkenin menfaatine değil mi?

Sormayalım mı:

Buna kimler, neden karşı çıkıyor?

***

“OYUN BÜYÜK, TARAFINI SEÇ”

İşte… Türkiye böylesine zor süreçte iken, kimi –“milli”- politikacıların, ülke gündemini ısrarla salt -İstanbul seçiminden Çubuk lincine – iç politikaya çekmesini nasıl değerlendirmek gerekiyor?

Kimi politikacılar “Matruşka” oyuncuğa benzer; içinden neler çıkar neler!

Oyun büyük…

Uyanık olmak zorundasınız.

Yani…

Venezuela hiç uzakta değil…”