Skandal: İstanbul Emniyeti, kürtaj yaptıran kadınların listesini istemiş

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nün, yürüttüğü bir soruşturma kapsamında 1 Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında kürtaj olan kadınların listesini İl Sağlık Müdürlüğünden istediği öğrenildi.

Skandal: İstanbul Emniyeti, kürtaj yaptıran kadınların listesini istemiş

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, 1 Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul Sağlık Müdürlüğü’ne ‘ivedi’ ve ‘gizli’ ibareleriyle 29 Ağustos’ta bir yazı gönderdi.

Yazıda ‘FETÖ silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘rüşvet’ ve ‘Cumhurbaşkanı ile devlet büyüklerine hakaret’ konularından yürütülen soruşturma kapsamında 1 Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2019’da kentte kürtaj yaptıran, 30-40 yaş aralığında ve polikistik over sendromu olan kişilerin listesi İl Sağlık Müdürlüğü’nden istendi.

“İVEDİ OLARAK…”

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre yazıda, şöyle denildi:

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca ilgi sayılı FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Rüşvet ve Cumhurbaşkanı ile Devlet büyüklerine hakaret konularından yürütülmekte olan soruşturma kapsamında ilimizde 01.01. 2017 ile 31.05.2019 tarihleri arasında tüm kamu ve özel hastanelerde polikistik over sendromu olup kürtaj işlemi yaptıran 30-40 yaş aralığında olan kişilerin listesini soruşturmada kullanılmak üzere ivedi olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere müdürlüğümüz görevlilerine teslim edilerek gönderilmesi hususunu; arz ederim.”

“EN GEÇ 13 EYLÜL’E KADAR GÖNDERİN”

Bunun üzerine İl Sağlık Müdürlüğü, kentteki tüm ilçe sağlık müdürlüklerine gönderdiği ‘acele’ ibareli yazı ile kamu, üniversite ve özel sağlık kuruluşlarındaki kürtaj kayıtlarının sorgulanmasını istedi ve kürtaj yaptıran kişilerin listesinin en geç 13 Eylül’e kadar gönderilmesini talep etti.

KANUN NE DİYOR?

Emniyet’in istediği bilgi; sağlık ve cinsel hayata ilişkin olduğu için, ‘özel nitelikli kişisel veri’ kapsamına giriyor. Bu bilgiler mahrem olduğu için ancak belli şartlarda verilebiliyor.

POLİKİSTİK OVER SENDROMU NEDİR?

Polikistik over sendromu; üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin (hormonal) bozukluklardan biri. Sendrom; kadının adet düzenini, çocuk sahibi olma yeteneğini, hormonlarını, kalbini, damarlarını ve hatta dış görünüşünü etkileyebilmekte. Kadınların yüzde 15-20’sinde gözlenebilen polikistik over sendromunun nedeni tam olarak bilinmiyor.