'Siz halk gücü olan kendi evladınızı başka taraflara iterseniz, o evlat da kardeş partiye gider'

DSP'nin Şişli adayı Sarıgül, "DSP adayı Sarıgül yüzde 54 ile 58 arası, CHP adayı 18 ile 21 arası, AK Parti adayı da 15 ile 18 arasında oy alır. Bunlar araştırma kuruluşlarının sonuçları" diye konuştu.

'Siz halk gücü olan kendi evladınızı başka taraflara iterseniz, o evlat da kardeş partiye gider'

Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP’den aday gösterilmeyince DSP’den aday oluşunu, “CHP Genel Merkezi’nin kendisini dizayn etmesi şart. Siz halk gücü olan kendi evladınızı başka taraflara iterseniz, o evlatta kardeş partiye gider.” sözleriyle açıkladı.

Sarıgül, CHP’den umduğu adaylığı bulamama sürecine dair, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iyi niyetini gördüm. Ancak Genel Merkez’de, CHP’nin iktidar olmasını istemeyen, güçlü adaylardan korkan dar bir grup var. O grubun bize karşı iyi bir enerjisi olmadığını hissettim. Düşünün, 5 yıl önce beni CHP’nin İstanbul Büyükşehir adayı yapıp, kenti bana emanet etmişler. Büyükşehir aday tanıtımı oluyor ama ben davet edilmiyorum. Olacak iş mi? Bunların hepsi birer mesajdı.” ifadelerini kullandı.

“CHP’nin kurumsal kimliğine ve seçmenlerine saygım sonsuz. Sayın Kılıçdaroğlu’nun ve yakın çevresinin iyi niyetini biliyorum. Ama dediğim gibi parti içinde dar bir grup var ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun o grubu aşamayacağını hissettim. Ve kesinlikle boynumu uzatmadım.” diyen Sarıgül, CHP’den DSP’ye transferleri de değerlendirdi.

DSP Şişli Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül, Posta’dan Alev Gürsoy Cimin‘in sorularını yanıtladı. Röportajın öne çıkan başlıkları şöyle:

Evlatlarına DSP’nin kapılarını açtılar

CHP’de parti içinin boşaltılmak istendiğine ve kazanabilecek adayların DSP’ye geçmesinin sağlandığına dair bir iddia var. Doğru mu bu?

“Asla doğru olduğuna inanmıyorum. Çünkü CHP’yle, AK Parti arasında çok büyük bir oy farkı var. Oyların bölündüğü söyleniyor. 1-2 puan oy farkı olsa bölünür ama yüzde 25 oy farkıyla bu mümkün değil. Demek ki, CHP Genel Merkezi’nin kendisini dizayn etmesi şart. Siz halk gücü olan kendi evladınızı başka taraflara iterseniz, o evlatta kardeş partiye gider. Artık yeni Şişli’yi ve yeni Şişli’nin geleceğini konuşmamız lazım. DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’a ve arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. Evlatlarına DSP’nin kapılarını açtılar. Tarih tekerrürden ibarettir. 2009’da Sayın Deniz Baykal beni partiden ihraç etmiş ve aday yapmamıştı. Yine DSP bana kollarını açmıştı. O dönem DSP adayı olarak yüzde 54 oy almıştım. CHP adayı yüzde 21, AK Parti adayı da yüzde 19 oy almıştı. Zannediyorum ki, bu seçimde de aynı sonucu alacağız. Şişli halkına güveniyorum. 48 aydır gece gündüz çalışıyoruz. Gitmediğimiz mahalle, çalmadığımız kapı kalmadı. 4 yaz boyunca denize dahi girmedim. Sürekli Anadolu’daydım. Şişli’de oturan yurttaşlarımızın köylerine gittim. Yurttaşlarımızla aramızda büyük bir sevgi inşa ettik.”

Son ankete göre yüzde 54 ile 56 arasındasınız. CHP’nin size karşı tutumu, halkın ters tepkisine mi yol açtı?

“Mağdur olduğumuzu binlerce mektupla yurttaşlarımıza anlattık. Basın açıklamamızı da dağıttık. Şişlili yurttaşlarım bize karşı bir vefasızlık yapıldığını gördü. Ve Şişli halkı bunun cevabını sandıkta en iyi şekilde verecektir.”

Bazı kesimler de diyor ki, “CHP gibi bir parti, bir Sarıgül problemini çözemiyorsa ülkeyi nasıl yönetecek?” Siz de böyle mi düşünüyorsunuz?

“Gerçekçi olalım, CHP Genel Merkezi düzgün yönetilemiyor. Genel Başkanın çevresini kuşatanlar, kendi arkadaşlarını bir yerlere getirmek istiyor. Bilgili, becerikli, yetenekli adayların önünü kapatıyorlar. Ana muhalefet olarak seçimlere hazırlanırken İstanbul, Ankara ve İzmir’de ilçe belediye başkanlıklarına birer tane yıldız isim koymanız lazım. Adaylar açıklandı. Esnafında, çalışanında, tüccarında, patronun da bir tane heyecan uyandıran aday var mı?”

DSP adayı Sarıgül yüzde 54 ile 58 arası, CHP adayı 18 ile 21 arası, AK Parti adayı da 15 ile 18 arasında oy alır

Oy tahmininde de bulunan Sarıgül, “605 sandığımız var ve her birinde 3 arkadaşımız görev alacak. 1800 arkadaşımız sandıklarda görev almak için eğitim alıyor. Bir siyasi partinin ‘seçimlerde hile yapılıyor’ safsatasını söylemeye hakkı yok. Çünkü her sandığın başına adam koyulmalı. Sandıklar saat 17.30’da açılacak. 19.30’da 605 tane ıslak imzalı tutanağı Seçim Kurulu Başkanımızın önüne koyacağız. DSP adayı Sarıgül yüzde 54 ile 58 arası, CHP adayı 18 ile 21 arası, AK Parti adayı da 15 ile 18 arasında oy alır. Bunlar araştırma kuruluşlarının sonuçları.” diye konuştu.

CHP adayında ak güvercin tedirginliği var mıdır?

DSP’ye geçmeden önce Şişli’de anket yaptırdım. Yurttaşlarımızın yüzde 58.4’ü, ‘Mustafa Sarıgül DSP adayı olursa, oy veririz’ dedi. Ayrıca her gün sokak sokak dolaşıyorum, her gün 10 kilometre yürüyorum. Yurttaşlarımın ilgisini görüyorum. Hepsi bana diyor ki, “Şişli’nin ışığı söndü, Şişli’yi neden bıraktın?”

Sarıgül’ün vaatlerinden bazıları ise şöyle:

-Moda Akademisi kuracağız. Özellikle Nişantaşı modanın başkenti. Hem iyi stilistler yetişecek hem de gençlerin önünü açacağız.

-Feriköy Stadı’nı yıkıp yeniden yapacağım. Altında 3 bin araçlık otopark olacak. Doğa dostu bir stad olacak. Bölgedeki tüm okullar törenlerini, spor müsabakalarını, konserlerini burada yapacaklar.

-Şişli’nin bir takımını ya basketbolda ya da futbolda birinci lige çıkarmayı planlıyorum. Şişli’deki bütün spor klüplerine destek vereceğim.

SARIGÜL YASALARI (!)

1 Belediye personeli, tüm kamu kurum ve kuruluşları tam bir anlayış birliği içerisinde, kararlı, verimli ve uyumlu olacak

2 Yeni yılda Nişantaşı şahlanacak. Tüm bayramlar Şişli’de coşkuyla kutlanacak

3 Esnafın yüzü yeniden gülecek. Ekonomi canlanacak

4 Şişli’yi sadece Şişli’den anlayanlar yönetecek

5 Şişli’de eğitim parası ve gençlerin mesleği olacak

6 Belediye dostça ve şefkatle vatandaşa hizmet edecek

7 Şişli’de gençlerin iş bulması için işyerlerine meslek geliştirici programlar açılacak

8 Özellikle hastalara, yaşlılara, engellilere yönelik çalışmalar yoğunlaşacak

9 Şişli’de turizm daha da gelişecek. Yerli ve yabancı turistler İstanbul’a geldikleri zaman Şişli ilk durak olacak

10 Şişli marka şehir haline gelecek. Cazibe merkezi olacak

11 Herkesin yaşam koşulları iyileşecek. Şişli daha güçlü olacak.