'Siyasi ayak' çalışıyor, FETÖ'den iade edilmeyen şirket kalmıyor

‘FETÖ’ ile mücadele ettiğini iddia eden AKP'nin sözkonusu sermaye ve patronlar olunca "müzakere"yi seçtiğine ilişkin oldukça çarpıcı örnekler ortaya çıktı.

'Siyasi ayak' çalışıyor, FETÖ'den iade edilmeyen şirket kalmıyor

“‘FETÖ’ ile mücadele ettiğini iddia eden AKP’nin sözkonusu sermaye ve patronlar olunca “müzakere”yi seçtiğine ilişkin oldukça çarpıcı örnekler ortaya çıktı.

15 Temmuz sonrası açılan soruşturmalar kapsamında binlerce şirkete el konulmuş ve bu şirketlerin sahipleri ile yöneticileri tutuklanmıştı. Ancak halen hemen her gün devam eden operasyonlarda şimdiye dek onbinlerce kişi tutuklanırken, patronlar ise zaman içinde “şartlı tahliye” ve “etkin pişmanlık” gerekçeleriyle bir bir salıverildi.

Süreçte gelinen noktaya ilişkin eskinin Cemaat hayranı, şimdinin ise keskin ‘FETÖ’ avcısı AKP’li yazarı Cem Küçük tarafından Türkiye Gazetesi‘nde çarpıcı bilgiler içeren bir yazı kaleme alındı.

“TAMAM, HEPSİ ALINSIN AMA…”

Yazısında “FETÖ, FETÖ’yle mücadeleyi bu kadar itibarsızlaştıramazdı!” başlığıyla süreci özetleyen Küçük’ün aktardığına göre soruşturmalar kapsamında İzmir, Samsun, Zonguldak ile Denizli’de bir çok patron düşük cezalarla kurtulur ve şirketlerine kavuşurken, Adana’da ise iade edilmemiş şirket kalmadı. Küçük’ün aktardığına göre Adana’da, 25 Aralık veya 26 Aralık 2018’de yapılan mahkemelerde 54 şirket üzerindeki TMSF kayyımı kaldırıldı.

AKP’li yazar duruma ilişkin yorumunda “Her gün haberlerde görüyoruz. Hava Kuvvetleri’nde şu kadar, Kara Kuvvetleri’nde bu kadar ByLock kullanıcısı ya da ankesörlü telefondan arayanlar gözaltına alındı diye. Tamam, hepsi alınsın ama iş adamlarına niye müsamaha gösteriliyor! Şirketleri niye iade ediliyor?” diye soran yazar, yanıtında ise şu ifadeleri kullandı:

“Üç ihtimal var. Birincisi, mahkeme heyeti kripto FETÖ’cü ve intihar ettiler. İkincisi, FETÖ borsası devrede. Avukatlar üzerinden işler hallediliyor. Üçüncüsü, siyasi el var. Son ihtimali düşünmesi bile korkunç.”

Küçük’ün yazısı şöyle:

“17-25 Aralık sürecinde bir avuç kişi dışında kimse FETÖ ile mücadele etmedi. 15 Temmuz’dan sonra gerçek mücadele başladı. Ancak son iki yılda geldiğimiz aşamada özellikle FETÖ’nün iş adamlarına yönelik operasyonlarda ciddi soru işaretleri var. Mahkemeler tuhaf şekilde FETÖ şirketlerini sahiplerine iade ediyorlar. Bunun en son örneği Denizli’deki Aynes örneğidir.

Süt sektöründe Türkiye’de 4. firma olan Aynes şirketi 17-25 Aralık sonrası tarafını FETÖ oluşumundan yana kullandı. Son ana kadar terör örgütünden ayrılmadılar. Aynes’i diğer yazımda detaylı yazdım. Skandalın boyutunu göreceksiniz.
Bazı FETÖ’cü şirketlerin durumunu kısaca özetleyelim.

İzmir’de Ahmet Küçükbay örgüt üyeliğinden 6.5 yıl ceza aldı. Cezası iyi hâlden 5.5 yıla düştü. Küçükbay’ın iyi hâli ne acaba, insan merak ediyor! Şirketi daha İstinaf ve Yargıtay aşaması tamamlanmadan kendisine iade edildi.

Samsun’da Simit Center Unlu Mamuller’in sahibi Ahmet Çakır 3 yıl 1 ay, Yeşildal Hırdavat’ın sahibi Tayfur Yeşildal 7 yıl 6 ay, Tozlu Giyim’in sahibi Hüseyin Tozlu 3 yıl 1 ay hapse mahkûm edildi. Peki, şirketleri ne oldu? İstinaf ve Yargıtay kararları beklenmeden sahiplerine iade edildi. Samsun’da kim FETÖ’cü deseniz bu üç şirket ve sahiplerini elle gösterirler.

Peki, Adana’da ne oluyor? İnanamayacaksınız ama Adana’da FETÖ’den işlem görüp TMSF’ye devredilen şirketlerin hepsi sahiplerine iade edildi. Adana’da, 25 Aralık veya 26 Aralık 2018’de yapılan mahkemelerde 54 şirket üzerindeki TMSF kayyımı kaldırıldı. O şirketlerin tamamını ekte sunuyorum. Bazılarının isimleri şöyle: Karteks, Kardeşler Taahhüt Pazarlama, Vural Kimya, Tepebağ Yapı İnşaat, Yağmur Mobilya, Ali Koçaklı, Emira Yapı, HMC Mobilya, Ser-er Enerji, Milenyum Orman Ürünleri vb.
Demek ki FETÖ her yere sirayet etmiş, Adana’ya edememiş. Adana’da FETÖ’cü şirket hiç yokmuş. Biz yanlış biliyormuşuz. İstinaf ve Yargıtay beklenmeden şirketler sahiplerine iade edildi. Adana gibi 4. ya da 5. büyük ilde FETÖ ile iltisaklı tek şirket olmaması garip! Belki de yoktur da, biz abartıyoruzdur. Neden olmasın?

Bu arada güvendiğim kaynaklarımdan öğrendiğime göre Zonguldak’ta da FETÖ’cü şirketlerin üstündeki TMSF kayyımı kalkmış. Mahkemeler çok iyi çalışıyor(!)

Her gün haberlerde görüyoruz. Hava Kuvvetleri’nde şu kadar, Kara Kuvvetleri’nde bu kadar ByLock kullanıcısı ya da ankesörlü telefondan arayanlar gözaltına alındı diye. Tamam, hepsi alınsın ama iş adamlarına niye müsamaha gösteriliyor! Şirketleri niye iade ediliyor? Üç ihtimal var. Birincisi, mahkeme heyeti kripto FETÖ’cü ve intihar ettiler. İkincisi, FETÖ borsası devrede. Avukatlar üzerinden işler hallediliyor. Üçüncüsü, siyasi el var. Son ihtimali düşünmesi bile korkunç.

Ne hazindir ki, medyanın tamamına yakını bu olayı görmüyor. Bizim taraf zaten bitik. Onlar Rusya, Pentagon, İsrail ve Suriye’yi yazmakla meşguller. FETÖ’yle mücadele diyeceksin ama FETÖ’cü devasa şirketlerin iade edilmesine çıt çıkarmayacaksın. Olacak iş değil. FETÖ, FETÖ’yle mücadeleyi bu kadar itibarsızlaştıramazdı!..”

Cem Küçük’ün TGRT’de birlikte program yaptığı, kendisi gibi eski Cemaat hayranı yazar Fuat Uğur da, durumda gelinen noktaya ilişkin “sistemi çökertecek” uyarısında bulunmuştı: