Sivas'ta kadın avukat boşanma aşamasındaki eşi tarafından darbedildi

Sivas'ta kadın avukat boşanma aşamasındaki eşi tarafından 10 yaşındaki çocuğunun gözleri önünde şiddete maruz kaldı.

Sivas'ta kadın avukat boşanma aşamasındaki eşi tarafından darbedildi

Sivas Barosuna kayıtlı avukat T.A.H. (34), Kardeşler Mahallesi’nde eşine ait iş yerinin önünde kocası A.H. (35) ile henüz belirlenemeyen nedenle tartıştı. Tartışma sırasında A.H. eşini 10 yaşındaki çocuğunun önünde darbetti.

Vücuduna ve yüzüne aldığı darbelerle yaralanan avukat T.A.H., kaldırıldığı Numune Hastanesi’ndeki ilk müdahalesinin ardından sevk edildiği Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Genç kadının elmacık kemiğinde kırıklar olduğu öğrenildi.

Gözaltına alınan A.H. ise emniyet müdürlüğündeki işlemlerinin ardından mahkemece tutuklandı.

SİVAS BAROSUNDAN AÇIKLAMA

Sivas Baro Başkanı Hacı Yılmaz Demir ve bazı avukatlar, baroda düzenledikleri basın toplantısıyla saldırıyı kınadı.

Demir, yaptığı açıklamada, kadın meslektaşlarının, boşanma aşamasındaki eşi tarafından 10 yaşındaki çocuğunun gözü önünde darbedildiğini söyledi.

Olayı haber aldıktan sonra Cumhuriyet Başsavcılığı ile irtibata geçtiklerini belirten Demir, “Başsavcılığımız konunun hassasiyetinin farkında olduklarını ancak olayın ne derece vahim durumda olduğunu bilemediklerini, sıradan bir soruşturma dosyası olduğunu düşündüklerini söyledi. Biz akabinde durumu izah ettik, meslektaşımızın uzun yıllardır söz konusu şiddet olayına eşi tarafından maruz kaldığı haksız eylemin izahını yaptık.” ifadelerini kullandı.

Yargıya taşınan olayı Sivas Barosu olarak takip edeceklerini dile getiren Demir, şunları kaydetti:

“Meslektaşımızın maruz kaldığı haksız ve kabul edilemez bu çirkin hadise, her geçen gün Türkiye’de kadına şiddetin arttığını göstermektedir. Bu tabii ki bir toplumsal şiddet, toplumsal olay ve kamu vicdanını rahatsız edecek şekilde ortaya çıkmaya başladı. Daha birkaç gün öncesine kadar Kırıkkale ve Konya’da ölümle gerçekleşen bir eş vahşetine seyirci olduk. Sivas Barosu olarak yıllarca söz konusu şiddet olaylarıyla mücadele ettik ve mücadeleye devam edeceğiz. Meslektaşımızın durumunu anbean takip ediyoruz. Konunun takipçisi olacağız.”

Darbedilen T.A.H’nin elmacık kemiğindeki çatlak/kırık nedeniyle tedavi altına alındığını söyleyen Demir, “Şu an tetkikleri devam ediyor. Eğer kemik kırığına sebebiyet verecek şekilde yaralamaysa ki TCK kapsamında söz konusu suç nitelikli bir haldir, olayda bir bıçaklama girişimi de söz konusu olduğu için öldürmeye teşebbüs şekline bürünmesi de muhtemel.” diye konuştu.