Sivas'ta belediyenin gerici hamlesi tepkiler sonrası reddedildi

Sivas'taki İstiklal Caddesi'nin adının belediye meclisi tarafından "Şehit Muhammed Mursi Caddesi" olarak değiştirilmesi girişimi Sivas Valisi Salih Ayhan'ın Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası iptal edildi.

Sivas'ta belediyenin gerici hamlesi tepkiler sonrası reddedildi

Sivas’ta Belediye Meclis toplantısında alınan kararla, İstiklal Caddesi’nin isminin, “Şehit Muhammed Mursi Caddesi” olarak değiştirilmesine karar verilmişti.

Müslüman Kardeşler üyesi devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin adının kentteki bir caddeye verilmesi büyük tepki çekmişti.

Tepkiler sonrası devreye Sivas Valisi Salih Ayhan girdi. Vali Ayhan sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Sivas merkez ‘İstiklal Caddesi’nin adının değiştirilmesi yönünde alınan meclis kararı, Sivas Belediye Başkanımız ile yapılan istişare neticesinde uygun görülmemiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” mesajını verdi.

AKP’li Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise “Sivas’ın köklü caddelerinden biri olan ‘İstiklal Caddesi’nin adı kamuoyu hassasiyetide dikkate alınarak Sayın Valimizle ile yapılan görüşmeler neticesinde aynı şekilde devam edecektir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur” açıklamasıyla önerinin reddedildiğini duyurdu.