'Sermayenin yüzleri' ve okullarımız: İstanbul Anadolu Lisesi

Okullarımızın ve biz öğrencilerin geleceği elinizde ki "devir senetleriyle" değil, mücadelemizle belirlenecektir!

'Sermayenin yüzleri' ve okullarımız: İstanbul Anadolu Lisesi
Meryem Kurtuluş

Umut tacirliği, memleketimizde yükselişte olan bir uğraş. Yeni Milli Eğitim Bakanı’ndan, spor kulüplerinin yeni başkanlarına, hatta yeni bir şarkıya kadar her şeyden sözde bir umut çıkartmak, bunu süsleyip püsleyip televizyonlarda, sosyal medyada, hatta okul ve kıraathanelere kadar memleketin her köşesine bulaştırmak…

Bununla birlikte memleketimizde yaygın olan başka bir şey daha var ki; o da umudu yanlış yerde aramak, doğalında umut tacirliğinin ağına düşmek. Elbette doğru yönü ve rotayı göstermek sol siyasetin görevidir. Ancak maalesef ki solun büyük kısmı da bu kıskaca düştüyse, düşmeyenleri çok daha büyük görevler bekler. Bu görevleri yerine getireceğimizden şüphe duyulmaması gerektiği başka bir yazının konusu olsun. Konu dağılmasın…

Biz sahte umutları ortadan kaldırmaya devam edelim. Sermayenin “laik” yüzü: İşte Ali Koç. Hatırlanacağı üzere 8 milyar dolardan fazla serveti olan Koç Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç , Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığına geldiğinde yine büyük bir umut balonu ortaya atılmıştı. Laik eğitim üzerine çıkışlar yapan, cumhuriyetten bahseden Koç önce Fenerbahçe başkanlığına seçiliyor ve az bir zaman kalan yerel seçimlerde de İmamoğlu’nun kazanacağı umut edilerek “çifte bahar” bekleniyordu. Biz “Emekçinin baharı sosyalizmde!” demiştik, liselerimizde sahte umutlara karşı durmuştuk.

Aslında her zaman açıktı ki sermayenin laik ya da dincisinin de paydası ortaktı. Ne eğitim ne memleket… Yalnızca piyasacılık, yalnızca çıkar. İşte geçtiğimiz günlerde Ali Koç’un açıklamasıyla bu bir kez daha kanıtlanmış oldu. Bir dönemin umut veren “kahramanı” Koç, AKP’li cumhurbaşkanının destekleriyle “Kenan Evren Lisesi’nin” Fenerbahçe’ye devredildiğini açıkladı. Koç’un minnetten olsa gerek hala Kenan Evren’in adıyla andığı lisenin bugünkü ve gerçek adı “İstanbul Anadolu Lisesi”.

İstanbul Anadolu Lisesi, Fenerbahçe stadının yanında bulunuyor ve burası Koç’un gözünde yalnızca bir arazi. Eğer fikrimizi sorarlarsa bize göre bir okul. Buradan salt eğitim yuvası diye bahsetmeye içimiz el vermedi, malum AKP’nin bu konudaki gerici dönüşümleri vesilesiyle okullarımız işlevsizleştirildi, eğitim sistemimiz çöktü. Okullarımız artık gericiliğin ve piyasacılığın yuvası oldu.

Bugün söylememiz gereken şey; okullarımızın bir bina ve arsadan ibaret olmadığıdır. Okulun Fenerbahçe Kulübüne devredilmesiyle birlikte, bu arazinin kulüp için kaynak yaratılmaya kullanılacağı ilan edildi. Yani bir rezidans, kafe, otel ya da alışveriş merkezinin getireceği gelir sermayeye göre bu ülkenin gençliğinden daha önemli. Bu gerçek geçen yıllarda Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nin yıkılıp yerine AVM ve rezidans inşaatına başlanmasını da göz önüne alırsak defalarca kez kanıtlanmıştır.

Durum böyle diye okullarımızı da sahipsiz bırakacak değiliz. Liseler bizimdir ve bizim mücadelemizle bilimsel, laik eğitimin, sosyalizmin kaleleri olacaktır. Okullarımızın ve biz öğrencilerin geleceği elinizde ki “devir senetleriyle” değil, mücadelemizle belirlenecektir!