Şehir Üniversitesi'nin olduğu arazi Hazine'ye devredildi

İstanbul Şehir Üniversitesi’nde yaşanan hukuksuzluk AKP’nin iç kavgalarıyla yeniden gündeme gelirken Şehir Üniversitesi'nin olduğu arazi, Maliye Hazinesi'ne devredildi.

Şehir Üniversitesi'nin olduğu arazi Hazine'ye devredildi

Şehir Üniversitesi’nin olduğu araziyle ilgili yeni gelişme Bilim ve Sanat Vakfı’na ait, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da kurucuları arasında yer aldığı İstanbul Şehir Üniversitesi’nin olduğu arazi, Kartal Tapu Müdürlüğü’nün kararıyla Maliye Hazinesi’ne devredildi.

Şehir Üniversitesi yönetimi, 12 Aralık’ta Kartal Tapu Müdürlüğü’nün aldığı bir kararla üniversite adına kayıtlı bir taşınmazın ‘bilgileri ve rızaları dışında’ Maliye Hazinesi’ne devrinin gerçekleştirildiğini duyurdu. Karara itiraz edildiği duyurulurken, “Gerçekleştiren kurum ve kişiler hakkında gerekli hukuki ve cezai tüm yasal yollara başvuracağını kamuoyunun bilgisine sunarız” ifadeleri kullanıldı.

“MÜLKİYET HAKKININ İHLALİ”

Üniversite yönetimince yapılan açıklamada, “Söz konusu tescil işlemi bilgimiz olmaksızın yapıldığı gibi, kanun hükmüne veya kesinleşmiş bir mahkeme kararına dayanmamaktadır. Aynı zamanda Anayasa’da güvence altına alınan mülkiyet hakkının da ihlali anlamına gelmektedir” denildi.