Seçim iptaline ret oyu veren YSK üyesinin eşine dikkat çeken tayin

YSK'nin 31 Mart yerel seçimlerinde İBB seçimlerinin yenilenmesi kararına ret oyu veren YSK üyesinin hakim eşi, talep etmediği halde başka bir mahkemeye atandı. HSK’nin yaz kararnamesiyle yapılan bu atama yargı camiasında dikkat çekti.

Seçim iptaline ret oyu veren YSK üyesinin eşine dikkat çeken tayin

Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nda, 31 Mart İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminin iptal edilmesine muhalif kalan üyelerden Kürşat Hamurcu’nun hâkim eşi Şahizer Hamurcu, Hâkimler ve Savcılar Kurulu(HSK)’nun yaz kararnamesiyle Urla hâkimliğinden, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine atandı.

Duvar’ın haberine göre; YSK, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimini 6 Mayıs’ta, 4’e karşı 7 oyla iptal etmişti. Karşı oy kullanan üyelerden Kürşat Hamurcu’nun hâkim eşinin talep etmediği halde 31 Mayıs’taki HSK yaz kararnamesiyle görev yerinin değiştirilmesi yargı çevrelerinde dikkat çekti.

Uzun yıllar Ankara hâkimi olarak görev yapan kıdemli hâkim Şahizer Hamurcu’nun Urla hâkimliğinden, Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine atanması “terfi” gibi görünse de teammüllere göre öyle değil. Yapılan görev değişikliğinin “terfi” olabilmesi için teamülen, kişinin talep etmesi gerekiyor.

ALIŞILDIK BİR DURUM DEĞİL

Hâkimler ve Savcılar Kurulu, yaz kararnamesini hazırlamadan önce hâkim ve savcıların taleplerini alıyor. Hakkında herhangi bir soruşturma olmayan ve talepte bulunmayan kıdemli hâkim ve cumhuriyet savcılarının, süresi dolmadığı zaman kararnameyle görev yerinin değiştirilmesi alışıldık bir durum değil.

Bu nedenle Urla hâkimi olarak görev yapan ve birkaç yıla emekli olmayı planladığı yargı çevrelerinde bilinen Şahizer Hamurcu’nun, herhangi bir talebi olmadığı halde yaz kararnamesiyle İzmir merkeze atanmasına yargı camiasında “terfi” gözüyle bakılmadı.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this