SDG, Suriye'nin 'Orduya katılın' çağrısını reddetti

Suriye Savunma Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada Suriye ordusuna katılması için Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) çağrıda bulunmuştu. SDG bu çağrıyı reddetti.

SDG, Suriye'nin 'Orduya katılın' çağrısını reddetti

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye yönetiminin yaptığı ‘Orduya katılın’ çağrısını ‘önce özel statünün tanınması’ şartını öne sürerek reddettiğini açıkladı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından aktarılan gelişmeye göre SDG, ‘Suriye savunmasının birleştirilmesine ve Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’deki operasyonunun püskürtülmesine yönelik çabaların takdirle karşılandığını’ belirerek, Suriye ordusuna katılma konusunda başından bu yana pozisyonlarının açık olduğunu vurguladı ve “Safların birleştirilmesi, SDG’nin özel statüsü ve yapısını tanıyan ve koruyan siyasi bir anlaşmayla başlamalı” ifadelerine yer verdi.

Kendisini ‘kurumsal yapıda bir askeri organizasyon’ ve ‘disiplinli askerler’ olarak adlandıran SDG, Şam yönetimine verdiği cevapta şu ifadelere yer verdi.

“Bireylere yönelik bu dili kesinlikle reddediyoruz; zira, ilk olarak, Suriye Savunma Bakanlığı, çabaları birleştirmeye yönelik samimi isteğin kapısını açmak için bu söylemini Suriye Demokratik Güçleri Genel Komutanlığı’na yönlendirmeli.”

Suriye Savunma Bakanlığı dün bir açıklamayla YPG mensuplarını orduya davet etmişti.

Açıklamada, “Biz Suriye’de ortak bir düşmanla karşı karşıyayız, bu nedenle Arapların ve Kürtlerin birleşik Suriyesi’nin halkları olarak fedakarlıkta bulunmalı ve sevgili Suriye topraklarının her karışının düzenini yeniden sağlamalıyız” sözleri yer almıştı.