Saadet Partisi'nden Davutoğlu'na destek

Erdoğan, Şehir Üniversitesi üzerinden 'malum zat' diyerek eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yüklenmişti.

Saadet Partisi'nden Davutoğlu'na destek

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuşmuş, Şehir Üniversitesi üzerinden ‘malum zat’ diyerek eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yüklenmişti.

Erdoğan, “Şehir Üniversitesinin tahsisini Başbakanlığım döneminde yapan benim. Tahsisini yapan ben olduğuma göre, daha sonra malum zat Başbakan olunca bu tahsisi Şehir Üniversitesine mülkiyet devrine dönüştürmüştür” demişti.

Davutoğlu ise Erdoğan’ın suçlamalarına sert bir yanıt vererek, ‘mal varlıkları’na işaret etmişti. Davutoğlu, “En temel nezaket kurallarına dahi uymayan bu üsluba rağmen Halk Bankası konusunda açılan tartışmayı anlamlı buluyorum. Bugün bir milat olmalıdır. Çağrım açıktır: Madem ki bu ülkeye hizmetten gayrı hiç bir hedef gütmemiş ve bütün bir ömrünü buna adamış bir başbakana ‘dolandırıcılık’ iftirasında bulunulmuştur, o zaman şu anda görev yapanlar da dahil olmak üzere yaşayan bütün Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, kamu bankalarının bağlı olduğu bakanlar ve özelleştirme yüksek kurulunda görev yapmış yetkililerin ve onların birinci ve ikinci derece hısımlarının ve akrabalarının mal varlıklarını ve bu varlıklardaki değişimi, bu kişilerin siyasete girdikleri/devlet görevi üstlendikleri günden bugüne kadar araştırmak ve soruşturmak üzere TBMM’nde gerekli komisyonlar oluşturulmalı ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın ifade ettiği vechile yetimlerin hakları son kuruşuna kadar korunmalıdır. Ben şahsım adına artık üyesi olmadığım yüce TBMM’ne hesap vermekten bir an bile imtina etmem.” diye konuşmuştu.

Ahmet Davutoğlu’na ilk destek Erdoğan’ın isteğiyle AKP’den istifa eden, Bağımsız İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu’ndan gelmişti. Yeneroğlu, “İddia edilen sözde usulsüzlük olayıyla ilgili 4 yıl birşey denilmeyecek ve gün gelecek, kendi başbakanımız ve en parlak bakanlarımız dolandırıcılıkla suçlanacak! Tam bir talihsizlik…
İzahı siyasetse, olmaz olsun böyle siyaset. Şehir Üniversitesine desteğim dünden daha fazla. Bu olay bile başlı başına gelinen trajediyi ortaya koymakta. Tam da şimdi Şehir Üniversitesi gibi tek amacı düşünen,sorgulayan,otoriteye eleştirel yaklaşan gençler yetiştirmek olan eğitim kurumlarına Türkiye olarak dünden çok daha fazla ihtiyacımız var. Üniform toplum kabustur!” dedi.

Davutoğlu’na ikinci destek ise Saadet Partisi’nden geldi. Saadet Partisi İstanbul milletvekili Cihangir İslam, Davutoğlu’nun malvarlığı hamlesini desteklediğini şu açıklama ile duyurdu:

“Sayın Ahmet Davutoğlu’nun mal varlığı araştırma teklifini son derece yerinde buluyor ve destekliyorum. Eski / yeni başbakan ve bakanlar bu teklifi desteklemeli ve AK Parti grubunu bu teklife olumlu oy vermeye yönlendirmelidir.”