Rusya'dan Erdoğan'ın ziyareti öncesi kritik mesajlar

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye ordusunun Han Şeyhun’daki eylemlerinin, Türkiye ile yapılmış olan hiçbir anlaşmayı ihlal etmediğini söyledi.

Rusya'dan Erdoğan'ın ziyareti öncesi kritik mesajlar

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Moskova’ya ziyareti öncesi Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan Erdoğan’ın hoşuna gitmeyecek mesajlar geldi.

Lavrov bir basın toplantısında aldığı soru karşısında, “Han Şeyhun ve çevresindeki alan da dahil olmak üzere İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde yaşananlar gelirsek, desteğimizi alan Suriye ordusu herhangi bir anlaşmayı ihlal etmiyor. Hatırlatmak isterim ki herhangi bir ihlalin söz konusu olmadığını (Rusya) Devlet Başkanı Vladimir Putin defalarca söyledi” dedi.

“Suriye toprakları ve askeri hava üssümüze (Hmeymim) yönelik tehdidi yönelten hedeflere karşı tabii ki saldırılar düzenlenecekti” vurgusunu yapan Lavrov ayrıca, Türkiye’ye İdlib’de ortak devriye çalışması yürütülmesini önerdiklerini, ancak bu hususta şimdilik bir anlaşma sağlanamadığını belirtti.

“Ateş açan taraf olan terörist yapılara verilmiş birer cevap mahiyetinde olan bu eylemlere girişilmeyeceği hususunda hiçkimse hiçbir anlaşmaya varmadı” diye devam eden Rusya Dışişleri Bakanı, şu ifadeleri kullandı:

“Dolayısıyla Suriye ordusunun Han Şeyhun’daki söz konusu terörist yuvasını ortadan kaldırması tamamıyla meşruydu, ayrıca BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye hususunda belirlediği hedefler bakımından gerekliydiler.”

“SALDIRILAR ESKİSİNE GÖRE ÇOK DAHA YOĞUNLAŞTI”

Türkiye’yle yapılan Soçi mutabakatının İdlib’deki teröristlere karşı ateşkes içermediğini, ancak söz konusu anlaşma ile burada oluşturulacak silahsız bölgelerde Rus ve Türk askerlerinin ortak devriye çalışması yürütmesini öngördüğünü anımsatan Lavrov,  “Şu ana dek bu mümkün olmadı” diye ekledi.

“Üstünde anlaşılan silahsız bölgelerin işlevsel hale gelebilmesi için Türk partnerlerimiz birkaç gözlem noktası da oluşturdu” diyen Rus Dışişleri Bakanı, “Alınmış tüm bu önlemlere karşın İdlib’de militanlar Türk gözlemcilerin başları üzerinden ateş açmaya devam etti, hatta bu öyle bir raddeye geldi ki saldırılar eskisine göre çok daha yoğun bir hal aldı” diye vurguladı.

Hatırlanacağı üzere başta Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere AKP hükümeti temsilcileri Suriye ordusunu son dönemde her defasında Soçi mutabakatını ihlal etmekle suçluyordu.