Rusya'daki patlama sonrası radyasyon seviyesi 16 kat arttı

Rusya'nın meteoroloji ajansı Rosgidromet, geçen haftaki füze testinde meydana gelen patlamanın ardından radyasyon seviyesinin ulaştığı seviyeyi duyurdu.

Rusya'daki patlama sonrası radyasyon seviyesi 16 kat arttı

Resmi meteoroloji ajansı Rosgidromet, Rusya’nın Arhangelsk bölgesinde meydana gelen patlamanın 8 Ağustos tarihine göre radyasyon seviyesinin 16 kat arttığını duyurdu.

Rusya’nın Arhangelsk bölgesinin Severodvinsk kentindeki askeri birlikte füze motor denemesi esnasında patlama meydana gelmiş, 5 kişi ölmüş, 6 kişi yaralanmıştı.

Öte yandan, ABD Başkanı Trump, Rusya’nın Arkhangelsk bölgesindeki askeri birimindeki füze motor denemeleri sırasında yaşanan patlama ile ilgili olarak ‘Bundan çok şey öğreniyoruz. Aynı, ancak daha gelişmiş bir teknolojiye sahibiz’ yorumunda bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı, patlamadan hemen sonra atmosfere hiçbir zararlı kimyasalın salınmadığını ve radyasyon seviyelerinin değişmediğini açıklamıştı.

Rusya’nın meteoroloji ajansı Rosgidromet, geçen haftaki füze testinde meydana gelen patlamanın ardından radyasyon seviyesinin ulaştığı seviyeyi duyurdu.

Rosgidromet, ülkenin kuzeybatısındaki patlamanın meydana geldiği 8 Ağustos tarihine göre radyasyon seviyesinin 16 kat arttığını duyurdu.

Kazanın yaşandığı bölgenin yakınındaki Nyonoksa köyünün Çarşamba gününden itibaren boşaltılacağı duyuruldu.