Rusya: Türkiye'ye İdlib'te yardıma hazırız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye’nin İdlib konusunda üstüne aldığı yükümlülükleri yerine getirmesine yardıma hazır olduklarını söyledi.

Rusya: Türkiye'ye İdlib'te yardıma hazırız

Kremlin’in Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da, “Türkiye, Soçi mutabakatı ile militanların İdlib’den çıkarılması hususunda kendi üstüne birtakım yükümlülükler almış durumda. Bunu kendi başlarına yapamıyorlarsa, onlara yardım edeceğimize güvenebilirler” açıklamasında bulundu.

Sputnik’teki habere göre; Lavrentyev şöyle devam etti:

“Nursultan’da düzenlenen Astana görüşmelerinde muhalifler ile de şunu konuştuk: Heyet Tahrir el Şam ve İdlib’deki diğer radikaller ile mücadele için Rusya’dan yardım istiyorlarsa ve bu yardım onlara gerekliyse, bizi arayabilirler ve biz de onlara yardım edebiliriz.”

Rusyalı Özel Temsilci’den hemen önceyse, Suriye’nin BM Özel Temsilcisi Beşar Caferi İdlib’deki yükümlülüklerini yerine getirmesi için Türkiye’ye elini çabuk tutma çağrısı yapmıştı. İdlib için yeni alınan ateşkes kararının da Türkiye’ye bir çağrı niteliği taşıdığını ifade eden Caferi, ‘sabırlarının sonsuz olmadığı’ uyarısında bulunmuştu.

Caferi’nin bu açıklaması, Suriye ordusunun İdlib için dün gece ateşkes kararı almasını izlemişti.

“PUTİN, ERDOĞAN VE RUHANİ, SURİYE İÇİN EYLÜLDE ANKARA’DA BİR ARAYA GELECEK”

Bunların yanında Rus Özel Temsilci Lavrentyev Astana üçlüsü liderlerinin bir sonraki zirvesininse 11 Eylül’de Ankara’da yapılmasını planladıklarını doğruladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve İran lideri Hasan Ruhani son olarak 14 Şubat’ta Soçi’de bir araya gelmişti.