Rusya: Türkiye ve Suriye temsilcileri Soçi'de bir araya gelebilir

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Türkiye ile Suriye'nin devlet temsilcilerinin Soçi'de bir araya gelmeleri ihtimalinin değerlendirilmekte olduğunu söyledi.

Rusya: Türkiye ve Suriye temsilcileri Soçi'de bir araya gelebilir

Türkiye ile Suriye’nin devlet temsilcilerinin Rusya’nın Soçi kentinde bir araya gelme ihtimaline ilişkin bir soru karşısında, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, “Bu hususta temaslar gerçekleştiriliyor” dedi.

Sputnik’teki habere göre; Türkiye ve Suriye temsilcilerin bir araya gelme ihtimalleri, Soçi’de 22 Ekim’de varılan mutabakatın ardından sıklıkla gündeme geliyor.

Rusya ile Türkiye’nin söz konusu mutabakatı, Suriye-Türkiye sınırının Suriye tarafına Suriye Demokratik Güçleri’nin çekilmesini takiben Suriye ve Rusya askerlerinden oluşan Suriye sınır muhafızlarının yerleştirilmesini içeriyordu. Böylece Suriye hükümetinin sınır muhafızları yıllar sonra Türkiye sınırına konuşlanmıştı.

Ancak mutabakata göre Türkiye’nin harekat alanı, Suriye sınır muhafızları ile Rus askeri polisinin gireceği sınır hattının dışında tutulmuştu. Türkiye ordusunun şu anda mevzilendiği harekat alanından ne zaman çekileceğine dairse henüz bir anlaşmaya varılmış değil.