Rusya: Türkiye muhaliflerle teröristleri ayırt edemiyor

Cihatçıların kontrolündeki İdlib'le ilgili olarak Rusya'dan Türkiye'yle ilgili önemli bir açıklama geldi.

Rusya: Türkiye muhaliflerle teröristleri ayırt edemiyor

Washington ziyaretinin ardından gazetecilere konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin İdlib’le ilgili sorumluluklarını yerine getiremediğini söyledi.

İdlib’in “terör yuvası” haline geldiğini söyleyen Lavrov, “Ne yazık ki bölgedeki Türk meslektaşlarımız henüz terör eylemlerine bulaşmamış silahlı muhalifleri El Nusralı teröristlerden ayırt etmeye yönelik sorumluluklarını yerine getirmedi” dedi.

Bunun zor bir iş olduğunun farkında olduklarını söyleyen Lavrov, “Vaktinde Obama yönetimi siyasi diyaloğa hazır olan militanları El Nusralı teröristlerden ayıracaklarını belirtmişti, ancak bu vaat yerine getirilmedi. Obama yönetimi bunu yapamadı” açıklamasında bulundu.

Washington’ın vaadini yerine getirmemesi nedeniyle ABD ile El Nusra arasında bir ilişki olduğundan şüphelendiklerini belirten Lavrov, “Şüphemiz El Nusra’nın Suriye’nin meşru (Devlet Başkanı Beşar Esad) Esad yönetimine karşı kullanılmak için korunduğu yönündeydi” dedi.

“İDLİB TAMAMEN TEMİZLENMELİ”

Örgütün İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesini kontrolü altına aldığını kaydeden Lavrov, “Sadece kontrol altına almakla kalmayıp, buradan Suriye ordusu mevzilerine, sivil altyapılara ve Rusya’nın Hmeymim Hava Üssü’ne saldırı gerçekleştirdiler. Bu saldırıların her birine yanıt veriyoruz. Ancak elbette sonsuza dek bu durum böyle kalamaz, nihayetinde bölgenin teröristlerden tamamen temizlenmesi ve bölgenin tamamı üzerinde meşru hükümetin kontrolünün yeniden sağlanması gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this