Rusya dolara karşı rubleyle petrol satışına başladı

Rus petrol şirketi Gazprom Neft Başkanı Aleksandr Dyukov, rubleyle dolar ihracatına başladıklarını duyurdu

Rusya dolara karşı rubleyle petrol satışına başladı

Rusya ABD’yle bir çok boyutta süren gerginlikler günden güne artarken dolara karşı gücünü harekete geçirecek bir adım daha attı.

Sputnik Türkiye‘nin aktardığına göre, Rus petrol şirketi Gazprom Neft Başkanı Aleksandr Dyukov, “Petrol ihracatında ruble üzerinden sözleşmeler yapmaya başladık. Bu yıl ilk defa Rus rublesi üzerinden Ermenistan’a petrol ihraç ettik. Yakın gelecekte Avrasya Ekonomik Birliği’ndeki tüm ülkelere ruble ile petrol ihraç edeceğiz” dedi.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda (SPIEF) gazetecilere açıklamalarda bulunan Dyukov, “Sözleşmeleri euro ve yuan üzerinden de yapabileceklerini belirten Dykuov, “Eğer gerekirse ihracatımızı euro veya yuan üzerinden de yapabiliriz, anlaşmalarımız bu değişikliğe elverişli şekilde hazırlandı” dedi.

Rus yetkililer, ABD ve bazı batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ülke ekonomisinde doların kullanımını azaltmaya uğraşıyor.

Rus enerji şirketi Gazprom’un ihracat kolu olan Gazprom Export’tan bir süre önce yapılan açıklamada, Avrupa’ya ilk kez ruble karşılığı doğalgaz satıldığı bildirilmişti.