Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani 'üçlü zirve' için Ankara’ya geliyor

Ankara'da Rusya ve İran ile 'Üçlü Zirve' gerçekleştirilecek.

Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani 'üçlü zirve' için Ankara’ya geliyor

Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani ‘üçlü zirve’ için Ankara’ya geliyor.

İletişim Başkanlığı’dan yapılan yazılı açıklamada zirve toplantısında, ‘İdlib başta olmak üzere, Suriye’deki gelişmelerin değerlendirilmesi, çatışma ortamının sona erdirilmesi, mültecilerin gönüllü geri dönüşleri için gereken şartların temini ile kalıcı bir siyasi çözümün tesisi’ amacıyla gelecek dönemde atılacak müşterek adımların istişare edilmesinin amaçlandığı bildirildi.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, zirve vesilesiyle mevkidaşlarıyla münferit görüşmeler gerçekleştirerek ikili ilişkilerin yanı sıra güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında fikir teatisinde bulunması öngörülüyor” denildi.

KREMLİN’DEN AÇIKLAMA

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, Ankara’da Rusya ve İran’ın katılımıyla pazartesi gerçekleştirilecek üçlü zirveye ilişkin başkent Moskova’da gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Zirve kapsamında liderler arasında ikili görüşmeler de yapılacağını belirten Uşakov, “Putin ile Erdoğan sıklıkla bir araya geliyor. Son görüşme kısa bir süre önce MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda gerçekleşti.” diye konuştu.

Uşakov, Putin ile Erdoğan’ın Suriye’deki gelişmeleri istişare edeceklerine işaret ederek, “Suriye’nin yanı sıra, Moskova’da varılan anlaşmaların uygulanmasını da değerlendirecekler. Görüşmede askeri teknik iş birliği de ele alınacak.” ifadesini kullandı.

Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacminin 2018’de yüzde 15,8 artarak 25,5 milyar dolara ulaştığını anımsatan Uşakov, “Ticari ilişkilerimizi güçlendirmek adına iki ülke de ulusal para birimleriyle ticarete büyük önem veriyor. Bu uygulamayı artırmaya yönelik hükümetlerarası anlaşmanın taslağı hazırlanıyor.” açıklamasında bulundu.