Ruhani'den benzin zammı mağdurlarına yardım kararnamesi

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani  zam nedeniyle mağdur olan vatandaşlara tazminat ödemesini öngören bir kararname imzaladı.

Ruhani'den benzin zammı mağdurlarına yardım kararnamesi

İran benzin zammı protestolarıyla çalkalanırken, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani  zam nedeniyle mağdur olan vatandaşlara tazminat ödemesini öngören bir kararname imzaladı.

El Arabiya kanalının haberine göre, cumadan beri İran çapında protestolara yol açan akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle mağdur olan vatandaşlara tazminat ödemesi öngören bir kararname bugün Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından imzalandı.

“Akaryakıt fiyatlarının artmasından zarar gören kişilere maddi yardım yapılması konusunda kararname imzaladım” açıklamasında bulunan Ruhani, ‘devlet mali desteği kapsamındaki ödemelere yarından itibaren başlanacağını’ duyurdu.

VATANDAŞLARA YARDIM İÇİN ZAM

4 yıldır benzine zam yapmadıklarını hatırlatan Ruhani, artışın halkın menfaatleri doğrultusunda ve dar gelirli vatandaşlara yardım amacıyla yapıldığını savunmuştu.

Ekonomik krize rağmen hükümetin artıştan kazanç elde etmeyi amaçlamadığını dile getiren Ruhani, tüm gelirin 60 milyon kişiye dağıtılacağından söz etmişti.

BENZİNDE 60 LİTREYE KADAR SÜBVANSİYON

İran Ulusal Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketinin daha önce yaptığı açıklamaya göre, devlet tarafından sübvanse edilen benzinin litresi, aylık 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş) bin 500 tümene (75 kuruş) yükseltilmişti. Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene (1.5 TL) çıkartılmıştı.

Donald Trump’ın Başkan seçilmesinin ardından yeniden ABD yaptırımlarının kıskacına giren ve dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerden biri olmasına rağmen petrol satması engellenen İran, araç başına ayda 60 litre benzine devlet sübvansiyonu sağlıyor.