RTÜK’ün harcamaları: Bütçe tarumar edildi

Faruk Bildirici'nin üyeliğini düşüren RTÜK'te yapılan masraflar, ayrılan ödeneğin hayli üzerine çıktı.

RTÜK’ün harcamaları: Bütçe tarumar edildi

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, kamuda hemen her alanda olduğu gibi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) da hoyrat harcamalar yapıldığına dikkat çekti.

2020 Yılı Bütçe Teklifinde, RTÜK’e ayrılan tanıtım bütçesini gündeme getiren CHP’li Yeşil, kurumun temsil ve tanıtım giderleri için sekiz ayda 1,3 milyon TL harcadığının altını çizdi.

Ekonomik olarak zor günler geçirdiği belirtilen, tasarruf planları çerçevesinde günlük gazete alımına dahi son verildiği öne sürülen RTÜK’ün yeni yıl bütçesi önceki yıla göre 17 milyon TL artarak 160 milyon TL’den 177 milyon TL’ye yükseldiğini belirten Nihat Yeşil, kurumun bu yılın ağustos ayına kadar yaptığı bazı harcama kalemleri ise yılın tamamı için ayrılan ödeneği şimdiden geride bıraktığına işaret etti. Buna göre, temsil ve tanıtım giderlerine,  350 bin TL ödenek ayrılmışken, sekiz ayda harcanan tutar 1,3 milyon TL oldu.

RTÜK’teki israfın boyutlarını rakamlarla dile getiren CHP Ankara Milletvekili Yeşil, RTÜK Başkanlığı’na 2020, 2021 ve 2022 yıllarında temsil ve tanıtma giderleri kalemi için toplam 7,2 milyon TL ödenek ayrıldığını söyledi.

4.7 MİLYON TL ÖDENEK 6.3 MİLYON TL’YE ÇIKTI

Kurumun, Strateji Geliştirme Dairesi’nde pasif görevde görevlendirilen tecrübeli personelin yerine yeni personel alımı yapıldığını, kadroda ‘aşırı doluluk’ olduğu ileri sürülen RTÜK’ün personel giderleri kaleminde de sapma yaşandığını vurgulayan CHP‘li Yeşil, şöyle devam etti:

“12 ayda kullanılmak üzere işçi giderleri kalemi için 4,7 milyon TL ödenek ayıran RTÜK, buraya 8 ayda 6,3 milyon TL ödedi. RTÜK’e personel giderleri için ayrılan üç yıllık toplam ödenek tutarı ise 76,9 milyon TL oldu.”

2020 Yılı Bütçe Teklifinde RTÜK’ün sekiz aylık ‘görev zararı’ da yer aldı. Buna göre, ağustos ayına kadar 2,4 milyon TL’lik görev zararı ortaya çıktı.

GÖREV ZARARINI SAYIŞTAY TESPİT ETTİ

RTÜK’teki harcamalar Sayıştay’ın yaptığı denetimlerde de tespit edildi. 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’na göre, 15 Ocak 2012 tarihinden sonra göreve başlayan RTÜK Üst Kurulu üyelerine, mevzuata aykırı olarak çok daha yüksek maaşlar ödendi. Vadesi dolmasına karşın kurumun 2 milyon 689 bin TL’lik borcu tahsil etmediğini de belirleyen Sayıştay, RTÜK’ün 2018 yılı zararının 2,9 milyon TL olduğunu ortaya koydu.

CHP Ankara Milletvekili Yeşil Bu israfa bir son verilmesi gerektiğini söyledi.