RTÜK'ten diziye 'evlilik dışı çocuğu olumlu karşılama'dan ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), "beIN Series HD Comedy" kanalında yayımlanan "Modern Family" dizisine 2 program durdurma ve idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

RTÜK'ten diziye 'evlilik dışı çocuğu olumlu karşılama'dan ceza

RTÜK’ün dün gerçekleştirilen toplantısında “beIN Series HD Comedy” kanalında yayınlanan “Modern Family” dizisi görüşüldü.

Üst Kurul, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’da belirtilen “Radyo ve televizyon yayınları, toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” ifadesi uyarınca diziyi inceledi.

“Evlilik dışı çocuğu olumlu karşıladı”

Eşcinsel evlilik yaşayan fertlerin de yer aldığı dizide, “ailedeki gençlerin evlilik dışı çocuk sahibi olması isteğinin aile tarafından olumlu karşılanarak desteklendiği, çocuğunun babasına sinkaflı ifadeler kullandığı” öne sürüldü.

“Modern Family” dizisini yayınlayan beIN Series HD Comedy kanalına yasaya aykırı içeriğinden dolayı 2 program durdurma ve idari para cezası verilmesine hükmeden Üst Kurul, cezayı, dizideki “evlilik dışı çocuk edinmenin olağan karşılandığını” iddia ettiği sahnelerle küfürlü söylemler için uyguladı.